26.1
23:57

Με τον… τελειωμένο Έρικσεν η Ίντερ απέκλεισε την Μίλαν

Ο τελειωμένος από την Ίντερ, Έρικσεν «καθάρισε» την μπουγάδα και χάρισε τη νίκη-πρόκριση στους «νερατζούρι» με 2-1 επί της Μίλαν.

Με υπογραφή του «τελειωμένου» από τον Κόντε, Κρίστιαν Έρικσεν, η Ίντερ επικράτησε στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ιταλίας 2-1 της Μίλαν και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Γιουβέντους ή ΣΠΑΛ.

Το Derby della Madonnina είχε τα πάντα και στο τέλος νικήτρια την ομάδα του Κόντε με φοβερή ανατροπή στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κόντε, πέρασε στο ματς τον Δανό που είναι έτοιμος να φύγει τον Γενάρη από το Μιλάνο και ήταν αυτός που με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον ξελάσπωσε.

Μοιραίος για την ομάδα του Πιόλι ο Ίμπρα, αφού έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του νωρίς στο ματς, αλλά αποβλήθηκε νωρίς στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα οι αριθμητική υπεροχή της Ίντερ για πάνω από τριάντα λεπτά να καθορίσει το αποτέλεσμα του ματς.

Πιο ορεξάτη εμφανίστηκε στο χορτάρι του «Τζουσέπε Μεάτσα» η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, κάτι που φάνηκε και από τις δύο καλές στιγμές των «νερατζούρι» προς την εστία του Χαντάνοβιτς, πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου. Ο Λεάο στο 3ο λεπτό δοκίμασε συρτό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι, ενώ από τα πόδια του Πορτογάλου στο 13’ ξεκίνησε ακόμα μια καλή στιγμή για τους «ροσονέρι», με τον Ζλάταν να παίρνει την κεφαλιά αρχικά, την οποία για χιλιοστά δεν έσπρωξε στα δίχτυα ο Ντίας.

Η πιο μεγάλη φάση όμως στο ματς ανήκε στους «νεραντζούρι» και καταγράφηκε στο 24’ με τον Λουκάκου. Ο Βέλγος πάτησε περιοχή, βρήκε χώρο για του σουτ, αλλά ο Ταταρουσάνου δύσκολα με τα πόδια έδιωξε και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, η Μίλαν πήρε κεφάλι στο σκορ με ποιον άλλο, με τον Ίμπρα. Η μπάλα έμεινε ζωντανή στην άμυνα της Ίντερ, ο Μείτέ βρήκε με το κεφάλι τον Σουηδό στην περιοχή και εκείνος, έχοντας μισό μέτρο χώρο εκτέλεσε τον Χαντάνοβιτς και έγραψε το 1-0.

Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, στο ξεκίνημα της επανάληψης η Ίντερ ήταν αυτή που έψαξε το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο ο Ταταρουσάνου ήταν καθοριστικός σε δύο περιπτώσεις απέναντι σε Κολάροφ και Σάντσες.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τη Μίλαν, που στο 59’ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ίμπρα. Ο Ζλάταν πάτησε από πίσω τον Κολάροφ, είδε τη δεύτερη κίτρινη στο ματς –την πρώτη την είδε για καυγά με τον Λουκάκου- και άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο για τα επόμενα 30 λεπτά του ματς.

Με παίκτη παραπάνω η απάντηση της ομάδας του Κόντε δεν άργησε. Στο 70ο λεπτό ο Λεάο ανέτρεψε τον Μπαρέλα στην περιοχή, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και ο Λουκάκου δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει από τα έντεκα μέτρα τον Ταταρουσάνου για το 1-1.

Η πίεση της Ίντερ με παίκτη παραπάνω συνεχίστηκε, με τους «νερατζούρι» να χάνουν απανωτά ευκαιρίες για την ανατροπή, αρχικά με τον Λαουτάρο στο 88’ και στη συνέχεια με τον Λουκάκου στο 89’, αλλά ο Ταταρουσάνου, ήταν εκεί και στις δύο περιπτώσεις.

Ότι δεν μπόρεσε να κάνει οποιοσδήποτε άλλος, το έκανε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Έρικσεν. Ο Δανός, πέρασε αλλαγή στο ματς και ήταν αυτός που έδωσε με φοβερή εκτέλεση φάουλ τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του Κόντε.

MVP: Ο Έρικσεν είναι σίγουρα ο πολυτιμότερος στο ματς. Πέρασε αλλαγή στο φινάλε και ήταν αυτός που με την απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 90+6’ χάρισε το γκολ της νίκης και της πρόκρισης στους «νερατζούρι».

Ο μοιραίος: Ο Ίμπρα. Θα μπορούσε να είναι ο πρωταγωνιστής, αφού άνοιξε λογαριασμό στο ντέρμπι, αλλά η κίτρινη στο ημίχρονο μετά τον τσαμπουκά με τον Λουκάκου και η αποβολή του νωρίς στην επανάληψη, καθόρισαν το αποτέλεσμα, αφού η Μίλαν έπαιξε για πάνω από μισή ώρα με παίκτη λιγότερο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ίντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Κολάροφ (90+2’ Γιανγκ), Νταρμιάν (46’ Χακίμι), Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς (89’ Έρικσεν), Βιδάλ, Πέρισιτς (67’ Λαουτάρο), Λουκάκου, Σάντσες

Μίλαν (Στέφανο Πιόλι): Ταταρουσάνου, Νταλότ, Κιάερ (20’ Τομόρι), Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Μεϊτέ, Κεσιέ, Σαλμάκερς (85’ Καστιγιέχο), Ντίαθ (60’ Ρέμπιτς), Λεάο (85’ Κρούνιτς), Ιμπραΐμοβιτς