23.1
21:54

Ίδρωσε, δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε

Η κακή ΑΕΚ επικράτησε επί του Ιωνικού (81-74) στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο επέστρεψε από την… κόλαση και στο τέλος μίλησε η εμπειρία για να φύγει νικήτρια στην 12η αγωνιστική της Basket League.

Τα έβαλε με τις απουσίες και τον Ιωνικό και βγήκε νικήτρια η Βασίλισσα κόντρα στον Ιωνικό, επικρατώντας με 81-74.

Οι Κιτρινόμαυροι αντιμετώπιζαν πολλά προβλήματα τραυματισμών, δεν εντυπωσίασαν, όμως στο τέλος έβγαλαν εγωισμό και με πυξίδα την εμπειρία πήραν τη νίκη.

Κορυφαίοι της ΑΕΚ οι Ρογκαβόπουλος, Λάνγκφορντ και Ματσιούλις. Συνεχίστηκε η ατυχία με τον Νίκο Γκίκα να αποχωρεί υποβασταζόμενος και το Νίκο Ζήση να βρίσκεται στην 12αδα με  δική του ευθύνη.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ φάνηκε να ξεκινά πολύ δυνατά την αναμέτρηση (5-0) ωστόσο ο Ιωνικός ισορρόπησε την αναμέτρηση (10-10) και μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα (12-16). Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 4 πόντους (14-18) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Συνέχεια κακής εμφάνιση για την Ένωση και στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-21), στο οποίο κυνηγούσε – στο μεγαλύτερο μέρος του – το σκορ. Ο τραυματισμός του Γκίκα επιβεβαίωσε την… ατυχία των τελευταίων εβδομάδων, με τον Ιωνικό να διατηρεί το προβάδισμα (23-26).

Παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ και την ισοφάριση (31-31) προς το τέλος, το ημίχρονο την βρήκε στο -4 (33-37) έχοντας πολύ άσχημη εμφάνιση, με το ματς όμως να μην έχει κριθεί.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ, ΕΔΩ

Το μπρα ντε φερ συνεχίστηκε για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο μέρος, με τον Ιωνικό να βρίσκει λύσεις από τον Νίκο Χουγκάζ και Σάγιντ Πριτζέτ, με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο (61-61) στο 33ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, ο Νίκος Ρογκαβόπουλος έκανε το κάτι παραπάνω στην επίθεση, έδωσε πολύτιμους πόντους και η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να φτάσει στο +11 (72-61 στο 36′), έχοντας πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αγγέλου δεν πέταξαν όμως λευκή πετσέτα. Μείωσαν στο σουτ (74-72) στο 38′ χάρη σε 2/2 βολές του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, έκτοτε όμως δεν βρήκαν άλλο μεγάλο σουτ. Εν αντιθέσει με την ΑΕΚ, που είδε τον Κιθ Λάνγκφορντ να μιλάει στο πιο κρίσιμο σημείο και να… καθαρίζει, προκειμένου να έρθει η νίκη (81-74).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 16 (8/10 δίποντα, 0/1 βολή, 10 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Ματσιούλις 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μωραΐτης 2 (0/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Λοτζέσκι 21 (6/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μόουζες 2, Λάνγκφορντ 13 (1/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλότερ 4 (5 ριμπάουντ).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Πετρόπουλος 2 (1/5 σουτ), Μαυροκεφαλίδης 18 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μουχαϊμίν 8 (3/10 σουτ), Τολιόπουλος 8 (3/11 σουτ), Χουγκάζ 15 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, Πριτζέτ 12 (1), Χατζηκυριάκος, Βλάχος, Γιώτης, Χόλογουελ 11 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 23/40 δίποντα, 8/29 τρίποντα, 11/15 βολές, 47 ριμπάουντ (28+19), 20 ασίστ, 15 λάθη, 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 21/40 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 11/12 βολές, 35 ριμπάουντ (23+12), 15 ασίστ, 14 λάθη, 13 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική η ΑΕΚ θα πάει στη Λάρισα (30/1 στις 20:00), ενώ ο Ιωνικός θα παίξει στο Περιστέρι (30/1 στις 17:00).