20.1
23:24

Εκτός από τη νίκη είχε κι άλλα κέρδη

Ο δικέφαλος επικράτησε του Απόλλωνα Σμύρνης (2-0) χάρη σε γκολ των Σιμάνσκι και Γκαρσία και βρίσκεται με το… 1,5 πόδι στην επόμενη φάση του θεσμού του κυπέλλου Ελλάδας – Κέρδος οι αλλαγές σε πρόσωπα από τον Χιμένεθ που έδειξαν καλά στοιχεία

ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΧΙΜΕΝΕΘ

Με αλλαγές σε πρόσωπα το σχήμα του Μανόλο. Συγκεκριμένα ο Τσιντώτας ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια με τους Λόπες, Σβάρνα, Λάτσι και Ραντόντια στην άμυνα και τους Γαλανόπουλο, Σακχόφ και Σιμάνσκι στο κέντρο ενώ στα άκρα αγωνίστηκαν οι Αλμπάνης και Τάνκοβιτς με τον Ολιβέιρα μοναδικό προωθημένο.

Η ΑΕΚ ήταν σοβαρή, ενώ το rotation του Μανόλο έπιασε, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν καλή εικόνα στο ημίχρονο ενώ με το «καλημέρα» άνοιξαν το σκορ και το παιχνίδι ελευθερώθηκε στη συνέχεια.

Η Ένωση βρήκε τέρμα στο 7ο λεπτό όταν ο Τάνκοβιτς έκανε τη σέντρα, η μπάλα πήγε στον Λόπες που γύρισε στον Σιμάνσκι με το κεφάλι. Ο Πολωνός δεν αστόχησε και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα ο Απόλλωνας ύστερα από εκτέλεση φάουλ, ο Φατιόν έκανε την προβολή αλλά ο Τσιντώτας απέκρουσε εντυπωσιακά την μπάλα. Βέβαια το ριπλέι έδειξε ότι ο Αλβανός ήταν οφσάιντ χωρίς όμως ο επόπτης να έχει σηκώσει το σημαιάκι. Στο 15’ η ΑΕΚ χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 όταν μετά από ωραία κάθετη του Τάνκοβιτς στον Ολιβέιρα, ο Πορτογάλος θέλησε να φέρει τη μπάλα στα δεξί όμως το σουτ του στη συνέχεια πέρασε άουτ.

Η Ένωση λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου είχε δύο ακόμα καλές στιγμές με τον Λόπες στο ημίωρο να έχει ωραίο σουτ αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Κότσαρη. Δύο λεπτά αργότερα ο Τάνκοβιτς έκανε το διαγώνιο σουτ απ’ τα δεξιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

ΕΡΙΞΕ ΡΥΘΜΟ

Η εικόνα της ΑΕΚ δεν ήταν καλή στο δεύτερο μέρος, ενώ ο Χιμένεθ έκανε και αρκετές αλλαγές. Μάλιστα είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο ούτε ο Απόλλωνας ούτε η ΑΕΚ είχαν πολλές τελικές προσπάθειες με την ομάδα του Παράσχου να προσπαθεί να βρει ένα τέρμα που θα την έβαζε για τα καλά στο παιχνίδι.

Ο δικέφαλος είχε μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία λίγο πριν το 80’ όταν ο Γκαρσία έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Σάκχοφ έκανε την προβολή απ’ το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ενώ λίγο αργότερα η ΑΕΚ σφράγισε τη νίκη με σκορ μάλιστα πρόκρισης για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Οι αμυντικοί του Απόλλωνα δεν μπόρεσαν να διώξουν με τον Λιβάγια να πιέζει, ο Μάνταλος κατέβασε την μπάλα, έδωσε στον Γκαρσία και πλάσαρε τον Κότσαρη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Ραντόνια, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι (85’ Σιμόες), Γαλανόπουλος (65’ Μάνταλος), Σάκχοφ, Τάνκοβιτς (55’ Λιβάγια), Αλμπάνης (55’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (65’ Γκαρσία).

ΑΠΟΛΛΩΝ (Γιώργος Παράσχος): Κότσαρης, Τσαμπούρης, Λισγάρας, Βιτλής (64’ Τσιλούλης), Χοχούμης, Καλίσιρ, Φατιόν (46’ Σλίβκα), Κιτοκό (64’ Λαγός), Καραγκούνης (64’ Μουνιέ), Μπεντινέλι (78’ Κραγιόπουλος), Βάρκας.