18.1
10:32

Ο Μανόλο «ανέστησε» ακόμα και τα «βαριά» συμβόλαια

Χάρης Κολχούρης

Οι Μάρκο Λιβάγια και Νέλσον Ολιβέιρα ήταν οι καλύτεροι παίκτες της ΑΕΚ στην νίκη της επί του Ατρομήτου, δείχνοντας σημάδια… αφύπνισης μετά την έλευση Χιμένεθ.

Η ΑΕΚ πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο κόντρα στον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ, μετά την νίκη με 2-1, χάρη στα γκολ των Λιβάγια και Ολιβέιρα, οι οποίοι μάλιστα έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα να κινήθηκε σε χαμηλούς ρυθμούς, ωστόσο τα λόγια του Μανόλο στο ημίχρονο «ενεργοποίησαν» τους κιτρινόμαυρους, οι οποίοι έβγαλαν αντίδραση με την έναρξη του δευτέρου.

Ο Νέλσον Ολιβέιρα ήξερε ότι θα αγωνιστεί σε όλο το 90λεπτο, μιας και ο Καρίμ Ανσαριφάρντ βρίσκεται εκτός δράσης λόγω τραυματισμού και αγωνίστηκε πιο απελευθερωμένος με διάθεση να πιέσει σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου.

Αδιάκοπο πρέσινγκ, πολλές κερδισμένες μονομαχίες από τον Πορτογάλο, ο οποίος είχε δοκάρι μετά την ανάπαυλα, ενώ ευστόχησε στο πέναλτι με το οποίο η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ, αλλά στην συνέχεια σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες για να διπλασιάσει τα τέρματα του.

Παράλληλα, ο MVP του αγώνα, Μάρκο Λιβάγια ήταν και αυτός «εξαφανισμένος» στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο μετά από συνεννόηση με τον Μανόλο, μεταφέρθηκε λίγο πιο κεντρικά, κάτι που τον απελευθέρωσε.

Ο Κροάτης πήρε πολλές πρωτοβουλίες, είχε μια μεγάλη ευκαιρία με ατομική ενέργεια στο 58′ και με την κινητικότητα του, δημιούργησε πολλά ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Στο 73′ με μια εντυπωσιακή κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ, ολοκληρώνοντας μια πολύ όμορφη ανάπτυξη των συμπαικτών του και χρίστηκε σκόρερ μετά το ματς κόντρα στον Αστέρα στην Τρίπολη (29/11/20).