16.1
18:52

Πλήρωσε τις απουσίες της η Βασίλισσα

Χάρης Κολχούρης

Πλήρωσε τις απουσίες της η «λαβωμένη» Βασίλισσα, που ηττήθηκε με 75-82 από τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ. Πρωταγωνιστής των Πατρινών ο πρώην κιτρινόμαυρος Γιαννόπουλος.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και για πρώτη φορά μετά από καιρό, απέκτησε διαφορά από τον αντίπαλο της. Μάλιστα, το τρίποντο του Ματσιούλις έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (13-3) στην Βασίλισσα, με τον Σλότερ να παίρνει αγωνιστικά λεπτά, παρότι δεν είναι ακόμη έτοιμος. Έκτοτε, ο Προμηθέας μείωσε την διαφορά, οι κιτρινόμαυροι ήταν συνεχώς άστοχοι και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, έπειτα από το 0-8 του Προμηθέα, η ΑΕΚ επέστρεψε δυναμικά και έδειξε να ελέγχει τον αγώνα. Οι σέντερ της Ένωσης, Σλότερ, Μορέιρα και Μόουζες έδωσαν πολλές λύσεις αμυντικά και επιθετικά, με τους δύο τελευταίους να πετυχαίνουν σημαντικά καλάθια.

Σε εκείνο το σημείο, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Αγραβάνη, ο οποίος αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ, σε ένα χρονικό σημείο που είχε σκοράρει σε συνεχόμενες επιθέσεις. Οι κιτρινόμαυροι πήραν διαφορά 6 πόντων (34-28), αλλά οι Γκραντ και Μίλερ μείωσαν την… απόσταση για το σκορ ημιχρόνου, 34-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παλεύει να διατηρήσει υψηλό ρυθμό. Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου δυσκολεύτηκαν πολύ από την έντονη πίεση του Γιατρά στα 4/4 του γηπέδου. Ο Γκίκας πέτυχε δύο πολύ κρίσιμα τρίποντα που κράτησαν κοντά την διαφορά (45-46), αλλά εκεί ο Προμηθέας απογειώθηκε με ένα σερί 0-9 (45-55). Έκτοτε, διατήρησε τα ηνία του σκορ, ανεβάζοντας την διαφορά στο +11 (51-62), με το σκορ της τρίτης περιόδου να φτάνει το 53-63.

Στο φινάλε, παρότι η Ένωση μείωσε με τον Ματσιούλις στους 7 πόντους (63-70) και είχε την ευκαιρία να επιστρέψει δυναμικά στην διεκδίκηση του αγώνα, δεν είχε την απαραίτητη οξυδέρκεια, αλλά και τις διαθέσιμες λύσεις από τον πάγκο που θα έκαναν την διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να αντιδράσει, κερδίζοντας την στο ΟΑΚΑ για μια ακόμη χρονιά, με το τελικό 75-82.