10.1
21:52

Λύγισε στο τέλος

Χάρης Κολχούρης

Η ΑΕΚ ελλείψει των Σλότερ, Ζήση και Κατσίβελη, έχασε το ντέρμπι του αγώνα με 80-75, που κρίθηκε στα χαμένα ριμπάουντ, αλλά και στην τραγική αστοχία της Ένωσης στα τελευταία λεπτά.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τον αγώνα κάνοντας αχρείαστα φάουλ που την έβαλαν σε δύσκολη θέση από νωρίς, έχοντας 3 φάουλ σε μόλις 90” αγώνα. Ο Παναθηναϊκός βρήκε πολλά ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια με εκτελεστή τον αρχισκόρερ του, Νέντοβιτς, αλλά και σημαντικά επιθετικά ριμπάουντ με τον Παπαγιάννη για να προηγηθεί με 13-9.

Οι Μορέιρα και Λάνγκφορντ τράβηξαν ως συνήθως το κουπί στην επίθεση για την Βασίλισσα και μείωσαν την διαφορά στον έναν πόντο (19-18). Στο τέλος, οι Πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν εύκολα λάθη της ΑΕΚ και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (24-18).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Ένωση πάτησε γκάζι και με ένα εντυπωσιακό σερί 11 πόντων ανέβασε την διαφορά στους 5 πόντους (24-29), βρίσκοντας βοήθειες από τους Ματσιούλις και Κίνγκσλεϊ Μόουζες, ενώ αμυντικά η επιθετική άμυνα του Ηλία Παπαθεοδώρου απέδωσε καρπούς.

Κάπου εκεί, ο Παναθηναϊκός με ένα δικό του σερί 11-0 πήρε τα ηνία του σκορ με διαφορά 5 πόντων (36-31), σερί στο οποίο έβαλε τέλος ο Λοτζέσκι με σημαντικό τρίποντο. Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και σε αυτό, η ΑΕΚ βραχυκύκλωσε στα τελευταία δευτερόλεπτα, δέχθηκε εύκολα καλάθια, ο Λάνγκφορντ χρεώθηκε 3 φάουλ και το ημίχρονο έκλεισε στο 43-37.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες έκαναν διαγωνισμό τριπόντων και με πρωταγωνιστές τους Νέντοβιτς, Μήτογλου για τους Πράσινους και τους Ματσιούλις, Λοτζέσκι και Γκίκα για την Ένωση. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά, πήρε αέρα 7 πόντων (54-47) και έβαλε δύσκολα στην ΑΕΚ.

Οι τρεις προαναφερθέντες έκαναν την δουλειά τους και με το παραπάνω και απάντησαν με ένα σερί 0-8 που έδωσε στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου το προβάδισμα (54-55). Τα απανωτά τρίποντα συνεχίστηκαν, ο Μορέιρα έδωσε πολλές λύσεις στην ρακέτα (62-62), αλλά στο τέλος έγιναν τα ίδια λάθη και ο Παναθηναϊκός τελείωσε την περίοδο με 67-62.

Στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, έως ότου ο Παπαγιάννης κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, συμβάλλοντας τόσο ανασταλτικά, όσο και επιθετικά στις προσπάθειες του Παναθηναϊκού, χαρίζοντας του προβάδισμα (78-67). Ο Λάνγκφορντ μείωσε την διαφορά με 4 κρίσιμους πόντους και το παιχνίδι κρίθηκε στην ρουλέτα των τελευταίων λεπτών.

Οι κιτρινόμαυροι έδειξαν να μην έχουν την απαραίτητη συγκέντρωση, έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και το κυριότερο, έκαναν κακές επιλογές. Συγκεκριμένα, 1:40′ πριν το φινάλε, η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4 πόντους (79-75), αλλά αρχικά ο Ματσιούλις αστόχησε σε δύο βολές, ενώ στην συνέχεια οι παίκτες της ΑΕΚ έχασαν τρία συνεχόμενα τρίποντα.