05.1
19:50

«Έμπλεξε» στο Ισραήλ η Βασίλισσα – Ήττα από τη Χολόν

Χάρης Κολχούρης

Η Ένωση ήταν κακή κόντρα στην Χάποελ, γνώρισε την ήττα στο Ισραήλ με 77-71, την δεύτερη συνεχόμενη στο BCL και η πρόκριση θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Τσμόκι Μισνκ.

Η Βασίλισσα ηττήθηκε με διαφορά 6 πόντων, έχασε το προβάδισμα που είχε από τον πρώτο αγώνα (100-96) και το ρεκόρ της έπεσε στο 3-2. Πλέον, η πρόκριση της στην επόμενη φάση του BCL θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Τσμόκι Μινσκ στην Λευκορωσία.

Το ματς ξεκίνησε με την Ένωση να προηγείται με 0-5, αλλά να δέχεται εύκολες επιθέσεις και να επιτρέπει στην Χάποελ να χτίσει ένα σερί 7-0. Ο Κατσίβελης αποχώρησε με τραυματισμό νωρίς, με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς χρόνο συμμετοχής ο Μωραΐτης, ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το σκορ έμεινε πολύ χαμηλά με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα άστοχες και την ΑΕΚ να προηγείται με 18-19.

Οι Ισραηλινοί πάτησαν γκάζι στην δεύτερη περίοδο, με ένα σερί 9-0 (30-23) και την ΑΕΚ να συνεχίζει να χάνει ευκαιρίες από την περιφέρεια. Η Ένωση δεν βρήκε λύσεις από τους αρχισκόρερ της, με τους Ματσιούλις, Μορέιρα και Λάνγκφορντ να μένουν χαμηλά σε εκείνο το σημείο, αλλά είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες. Στην συνέχεια, η Χάποελ απέκτησε διαφορά με πολλά εύστοχα τρίποντα, παρότι η Ένωση την περιόρισε αρκετά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 38-32.

Στην επανάληψη, η Βασίλισσα ξεκίνησε δυνατά, έβγαλε άμυνες, αλλά δεν κατάφερε να βρει τον τρόπο για να πετύχει καλάθια και να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα. Ο Μωραΐτης έδωσε αρκετές λύσεις επιθετικά, αλλά δεν είχε διάρκεια και οι συμπαίκτες του δεν βοήθησαν στο σκοράρισμα. Η Χολόν μάλιστα πήρε και προβάδισμα 10 πόντων (51-41) και έδειξε με την αποτελεσματικότητα της ότι μπορεί να καθαρίσει το ματς.

Εκεί, η Ένωση με τους Μορέιρα και Ματσιούλις (2 μεγάλα τρίποντα) βρήκε λύσεις επιθετικά και μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους. Στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου έβγαλε πολλές και καλές άμυνες και περιόρισε σημαντικά τους Ισραηλινούς για το σκορ δεκαλέπτου που έφτασε το 55-53.

Στο πιο κρίσιμο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ισοφάρισε για πρώτη φορά (55-55) μετά το 23-23 και παρότι προηγήθηκε με 3 πόντους (58-61), οι Ισραηλινοί πήραν ξανά τα ηνία του σκορ με τον εκπληκτικό ΜακΓκι (65-64). Ο Λοτζέσκι πήρε το όπλο του, έδωσε το προβάδισμα στην Ένωση (65-67), αλλά οι εναλλαγές του σκορ ήταν συνεχείς, με την Χάποελ να περνάει μπροστά ξανά (69-67).

Η Βασίλισσα έχασε την συγκέντρωση της, έκανε κακές επιλογές κυρίως στην επίθεση και δέχθηκε ένα σερί 12 πόντων (77-67), που την έβγαλε νοκ άουτ. Στα τελευταία λεπτά, η Ένωση έπρεπε να βγάλει αντίδραση, δεν το έκανε και μάλιστα δεν κατάφερε να πάρει τα αμυντικά ριμπάουντ που ήταν απαραίτητα για να μην επιτρέψει στην Χάποελ να ανεβάσει την διαφορά.

Το φινάλε ήταν το χειρότερο δυνατό για την Ένωση, καθώς ηττήθηκε, κάτι που με βάση την εξέλιξη του αγώνα ήταν αναμενόμενο, αλλά έχασε και την διαφορά των 4 πόντων, καθώς το τελικό 77-71 υπέρ της Χολόν, της δίνει το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.