13.12
22:48

Κλοπ: “Δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να δεις πως σπρώχθηκε ο Σαλάχ”

Ο Γιούργκεν Κλοπ παραδέχτηκε πως η Λίβερπουλ χρειάστηκε μισή ώρα για να μπει στο ματς απέναντι στην Φούλαμ, ωστόσο στάθηκε στο γκολ που δέχτηκε υποστηρίζοντας πως υπήρχε φάουλ εις βάρος του Σαλάχ που έπρεπε να δει το VAR.

H Λίβερπουλ δεν κατάφερε να περάσει νικηφόρα από το “Craven Cottage” και έμεινε στο 1-1 με την Φούλαμ, σε ένα ματς μάλιστα που χρειάστηκε να σκοράρει στο 79′ με εκτέλεση πέναλτι ο Μοχάμεντ Σαλάχ (έφτασε τα 85 στην Premier League) για να πάρει έστω τον έναν βαθμό στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League.

Ο Γιούργκεν Κλοπ παραδέχτηκε πως η εμφάνιση του πρώτου ημιώρου δεν ήταν αυτή που άρμοζε στην ομάδα του, ωστόσο δεν παρέλειψε να κάνει εκ νέου παράπονα για το VAR, θεωρώντας πως δευτερόλεπτα πριν από το γκολ των γηπεδούχων είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ στον Μοχάμεντ Σαλάχ που δεν ελέγχθηκε.

“Θα μπορούσαμε να είχαμε χάσει το ματς στο πρώτο ημίωρο αλλά αυτό δεν έγινε και στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι και θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει τη νίκη.

Δεν παίξαμε καλά. Δεν ξέρω για ποιο λόγο θα έπρεπε να τους ξυπνήσω όμως δεν μπορώ να γράψω ένα βιβλίο και να το πετάω στον αγωνιστικό χώρο για να τους πω τι να κάνουν.

Χρειάστηκε να περάσουν 30 λεπτά για να μπούμε στο ματς και για αυτό φώναζα στους παίκτες μου. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερο για μας”, δήλωσε ο Γερμανός τεχνικός θέλοντας να κάνει μία γενική κριτική της συνολικής παρουσίας των κόκκινων, για να αναφερθεί κατόπιν στη φάση του γκολ της Φούλαμ λέγοντας:

Ο Λι Μέισον, το VAR, δεν ξέρει τι κάνει στο σπίτι αλλά στη φάση του γκολ της Φούλαμ και της επαφής με τον Σαλάχ, αυτό δεν είναι κανονική επαφή στο ποδόσφαιρο.

Ρωτάω και τη δική σας γνώμη, χρειάζεται να μάθω τι πιστεύετε αλλά οι γνώμες μας δεν επηρεάζουν. Ήταν καθαρό φάουλ πάνω στον Σαλάχ, τίποτα άλλο.

Εάν δεν σπρώξει τον Μο, παίρνουμε τη μπάλα. Δημιουργείται πλεονέκτημα, δεν έχει να κάνει με το πόσο δυνατό είναι το φάουλ.

Δεν χρειάζεται να είσαι ειδικός για να δεις πως σπρώχτηκε ο Σαλάχ από πίσω. Δεν ήταν το πιο δυνατό σπρώξιμο στον κόσμο, ήταν όμως αρκετό για να χάσει τη μπάλα ένας παίκτης που είχε φτάσει πρώτος σε αυτήν”.

Όσον αφορά στην αντικατάσταση του Ματίπ στο ημίχρονο που υποχρέωσε ουσιαστικά την Λίβερπουλ να αγωνιστεί στο δεύτερο ημίχρονο με δύο καθαρόαιμους κεντρικούς χαφ στην καρδιά της άμυνάς της (Χέντερσον και Φαμπίνιο), ο τεχνικός των πρωταθλητών Αγγλίας δήλωσε πως ο Ματίπ είχε ένα ελαφρύ πρόβλημα στην πλάτη και ότι “λογικά δεν είναι σοβαρό”.