10.12
23:53

Τέλος το… μαρτύριο της Ευρώπης

Όμοιο με την γενικότερη παρουσία της στους ομίλους του Europa League, ήταν το «αντίο» της ΑΕΚ στην διοργάνωση, η οποία δέχθηκε την ήττα (2-0) από την Λέστερ. Σε τραγική κατάσταση η ομάδα για ακόμα ένα βράδυ, με την άμυνα να… αγνοείται.

Δίχως θυμό και με καθόλου ενθουσιασμό εμφανίστηκε η ΑΕΚ κόντρα στην Λέστερ, παρά τα όσα δήλωναν Μάσιμο Καρέρα και Τζιανλούκα Κολονέλο πριν τον αγώνα.

Η ήττα με 2-0  από τις «Αλεπούδες» ήρθε με… κάτω τα χέρια και άφαντη την άμυνα, με την Ένωση να δέχεται δυο τέρματα (12’ και 14’) σε δυο ευκαιρίες back-to-back.

Σε ακόμα ένα βράδυ η ΑΕΚ παρουσίασε αδυναμίες και δυσλειτουργίες σε άμυνα και επίθεση, προβληματίζοντας με την εικόνα της. Η τελευταία θέση στον όμιλο ήρθε αναπόφευκτα, μετρώντας πέντε ήττες και πανηγυρίζοντας μία νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Λέστερ να έχει την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Μόλις στο 12ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μετά από την αδυναμία του Σβάρνα να διώξει, με τον Ουντέρ. Στην αμέσως επόμενη φάση, το 2-0 ήρθε με τον Μπάρνς να ντριπλάρει τον Βασιλαντωνόπουλο, την μπάλα να βρίσκει στον Νεντελτσιάρου και στο τέλος να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να βρουν πατήματα και να αναπτυχθούν, παρά την προσπάθεια να πρεσάρουν ψηλά στο γήπεδο. Ένα σουτ του Κρίστιτσιτς (39’) ήταν η μόνη απειλή της ΑΕΚ στο ημίχρονο. Η Λέστερ συνέχισε να χάνει ευκαιρίες, με τον Τσιντώτα να λέει (εντυπωσιακά) «όχι» σε σουτ του Πράετ (45’) και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 2-0 να παραμένει.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΕΔΩ

Το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατάφερε να ισορροπήσει κάπως και να κοντρολάρει τον ρυθμό που προσπαθούσε να επιβάλλει η Λέστερ. Κάποιες στημένες φάσεις που κερδήθηκαν και θα μπορούσαν να κάνουν επικίνδυνη την Ένωση, πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό, όμως οι Κιτρινόμαυροι δεν έγιναν ποτέ επικίνδυνοι.

Στην πορεία η Λέστερ βρήκε κενούς χώρους, βγήκε μπροστά και με τους Πράετ και Πέρεθ να απειλούν στο 72’ και 74’ αντίστοιχα. Λίγα λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ με τον Ολιβέιρα βγήκε στην επίθεση, κάνοντας ένα επικίνδυνο γύρισμα, όμως η μπάλα δεν έφτασε ποτέ στον Μαχαίρα. Πάλι με τον Πορτογάλο η Ένωση συνδυάστηκε ωραία στο 84′, απείλησε όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο έλεγχος του αγώνα ανήκε στην Λέστερ, με τους παίκτες της ΑΕΚ να προσπαθούν να κυκλοφορήσουν την μπάλα και τα τελευταία λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Με την ήττα στην Αγγλία, η ΑΕΚ ολοκληρώνει την παρουσία τους άδοξα στου ομίλους του Europa League.

ΛΕΣΤΕΡ (M. Ρότζερς): Γουόρντ, Φοφανά (82’ Μόργκαν), Έβανς, Τζάστιν, Τομάς, Πρατ, Τίλεμανς (82’ Τσάουντρι), Ντιντί (63’ Μεντί), Τσενγκίζ Ουντέρ, Μπαρνς, Ιχεανάτσο (67’ Πέρεθ).

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Νεντελτσιάρου, Χνιντ, Σβάρνας (56’ Σάκχοφ), Βασιλαντωνόπουλος, Μιτάι, Σιμόες (80’ Γαλανόπουλος), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (65’ Αλμπάνης), Γκαρσία (55’ Μαχαίρας), Ανσαριφάρντ (65’ Ολιβέιρα).

Σκόρερ: 12′ Ουντέρ, 14′ Μπαρνς

Κίτρινες: 24΄ Χνιντ