30.11
15:46

Καβάνι: Στο μικροσκόπιο της FA για ρατσιστικό σχόλιό του

Λίγες ώρες μετά το κρεσέντο του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όπου έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του κόντρα στην Σαουθάμπτον, ο Έντινσον Καβάνι φέρεται να αντιμετωπίζει κίνδυνο τιμωρίας λόγω σχολίου του στο Instagram.

Αν το διπλό στο Παρίσι κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμένη ήταν η σπουδαιότερη νίκη της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέχρι στιγμής στη φετινή της παρουσία στο Champions League, τότε το αντίστοιχο ματς εντός των συνόρων είναι σίγουρα αυτό απέναντι στην Σαουθάμπτον.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και πολλοί λίγοι θα πόνταραν σε αυτήν για την ανατροπή στο “Σεντ Μέρις” στο δεύτερο 45λεπτο, όμως αυτή ήρθε και μάλιστα με συγκλονιστικό τρόπο.

Ο Μπρούνο Φερνάντες μείωσε στο σκορ και την ξαναέβαλε στο ματς και κατόπιν πήρε τη σκυτάλη ο Έντινσον Καβάνι, με τον Matador να ισοφαρίζει στο 74ο λεπτό σε 2-2 και να δίνει το τρίποντο στην ομάδα του σκοράροντας με το κεφάλι στις καθυστερήσεις.

Το άσχημο για τον Ουρουγουανό στράικερ είναι πως ενδέχεται να έχει μπελάδες καθώς λίγο μετά από το τέλος του ματς ευχαρίστησε έναν φίλο του μέσω της προσωπικής σελίδας του στο Instagram χαρακτηρίζοντάς τον “μικρό νέγρο”, με το αγγλικό τηλεοπτικό δίκτυο “Sky Sports” να αποκαλύπτει πως η αγγλική ομοσπονδία θα αρχίσει έρευνα για ρατσιστική συμπεριφορά του παίκτη.

Το ίδιο μέσο υπογραμμίζει πως σε περίπτωση που η αγγλική FA κρίνει πως υπήρχε ρατσιστική χροιά στο σχόλιό του, τότε υπάρχει σοβαρός κίνδυνος τιμωρίας που μπορεί να φτάσει μέχρι και τις τρεις αγωνιστικές αποκλεισμό.

Πηγή: sport24.gr