29.11
21:30

Πέρασε από την Τρίπολη με Λιβάγια και Ανσαριφάρντ

Η ΑΕΚ πέρασε από τη δύσκολη έδρα του Αστέρα στην Τρίπολη (1-2) και επιστρέφει στην Αθήνα με τους πολύτιμους τρεις βαθμούς – Θα μπορούσε να είχε «κλειδώσει» το παιχνίδι πιο εύκολα, όμως οι ευκαιρίες που έβγαλε δεν έγιναν γκολ

ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΤΟΥ ΚΑΡΕΡΑ

Με τελείως διαφορετική αντιμετώπιση σε σχέση με το παιχνίδι της Πέμπτης με την Ζόρια, κατέβασε την ΑΕΚ ο Ιταλός τεχνικός για το παιχνίδι στην Τρίπολη με τον Αστέρα. Ο Τσιντώτας ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια με τους Ινσούα, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι και Βασιλαντωνόπουλο στην άμυνα και Κρίστιτσιτς, Σακχόφ, Μάνταλο στο κέντρο. Στην επίθεση ο Καρέρα επέλεξε να ξεκινήσουν οι Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ και Λιβάγια.

Επιθετικά ξεκίνησε η ΑΕΚ αναζητώντας γρήγορα το γκολ στην Τρίπολη. Άλλωστε οι «κιτρινόμαυροι», μετά το στραπάτσο της Πέμπτης απέναντι στην Ζόρια για το Europa League, ήθελαν να τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι προκειμένου να επιστρέψουν στην Αθήνα με το διπλό. Η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή μόλις στο 2ο λεπτό όταν ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ και βρήκε τον Λιβάγια, ο οποίος γύρισε στον Ανσαριφάρντ, αλλά το σουτ του τελευταίου, απ’ το ύψος του πέναλτι, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Σουάρεθ. Έξι λεπτά αργότερα η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για σπρώξιμο του Τάνκοβιτς από τον Καστάνιο μέσα στην περιοχή όμως ο Παπαδόπουλος και με χρήση VAR δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Η πίεση της ΑΕΚ απέφερε καρπούς μόλις στο 13ο λεπτό. Ο Σάκχοφ έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Τάνκοβιτς την έστρωσε με το κεφάλι στον Λιβάγια και ο Κροάτης με όμορφο δυνατό σουτ στην κίνηση νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 0-1. Μάλιστα η Ένωση είχε ακόμα δυο καλές στιγμές για γκολ μέχρι το 25’. Η πρώτη με τον Λιβάγια που έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Μάνταλο, αλλά το σουτ του δεύτερου πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στη συνέχεια ένα μακρινό σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Ο Αστέρας προσπάθησε να ισοροπήσει τον ρυθμό όμως η ΑΕΚ έδειχνε να έχει τον έλεγχο. Οι της Τρίπολης είχαν ένα επικίνδυνο γύρισμα του Ρεγκίς, το οποίο όμως απέκρουσε ο Τσιντώτας και στη συνέχεια απομάκρυνε ο Κρίστισιτς. Τρία λεπτά πριν τον ημίχρονο ο δικέφαλος σπατάλησε μία ακόμα καλή ευκαιρία για γκολ μετά από υπέροχη συνεργασία των Μάνταλου, Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ, αλλά ο Άλβαρες απομάκρυνε προς τα πίσω, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει εντυπωσιακά με τα πόδια. Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Ινσούα κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Όμως ότι δεν κατάφερε η ΑΕΚ, έκανε βρήκε με μία ευκαιρία ο Αστέρας που πρόλαβε να ισοφαρίσει το ματς πριν την ανάπαυλα. Ο Άλβαρες συγκεκριμένα έκανε μία εξαιρετική σέντρα απ’ τα αριστερά, με τον Μπαράλες να πηδάει ψηλότερα και με μία εντυπωσιακή καρφωτή κεφαλιά να νικάει τον Τσιντώτα για το 1-1.

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΕ «ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ» ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ διατήρησε την κατοχή και τον έλεγχο του ματς και έψαχνε πλέον ξανά το γκολ. Μάλιστα στα πρώτα λεπτά ο Λιβάγια έκανε μία σέντρα απ’ τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροπή και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Δέκα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ παίρνει και πάλι κεφάλι στο ματς όταν ο Λιβάγια άλλαξε το παιχνίδι στα δεξιά για τον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος γύρισε στον Σάκχοφ που έστρωσε στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με εξαιρετικό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο για το 2-1!

Ο Αστέρας απάντησε στο 63’ με ευκαιρία χαμένη. Το μακρινό σουτ του Άλβαρες μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Τσιντώτα. Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη σε όλο το παιχνίδι και αν ήταν και πιο αποτελεσματική στην επίθεση θα είχε καθαρίσει πιο εύκολα το ματς στην Τρίπολη. Είχε ευκαιρία άλλωστε και στο 71’ όταν ο Λιβάγια συνεργάστηκε με τον Τάνκοβιτς, αλλά ο Παπαδόπουλος τον νίκησε στο τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Μάνταλου πέρασε ψηλά άουτ ενώ λίγο αργότερα ο Ολιβέιρα που είχε περάσει στο παιχνίδι έκανε καλή προσπάθεια αλλά το συρτό σουτ που επιχείρησε, κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Μια ακόμη χαμένη ευκαιρία για το 1-3 είχε η ΑΕΚ στο 77’ όταν ο Τάνκοβιτς μπήκε απ’ τα αριστερά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ολιβέιρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από εξαιρετική κάθετη του Μάνταλου, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Πορτογάλου.

Ο Αστέρας προσπάθησε να πιέσει για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κώτσιρας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ύστερα από απομάκρυνση του Ινσούα, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε (84’ Ιγκλέσιας), Μπόρχα Φερνάντεθ, Σίτο (46’ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Ρεγκίς (84’ Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Ινσούα, Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μάνταλος (90′ Χνιντ), Λιβάγια, Τάνκοβιτς (79’ Σιμόες), Ανσαριφάρντ (71’ Ολιβέιρα).