28.11
17:00

ΑΕΚΑΡΑ: Στους «32» του Champions League με πρόκριση-έπος!

Οι Κιτρινόμαυροι πανηγυρίζουν επική πρόκριση επί της Αράζ στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση του Futsal, επικρατώντας στα πέναλτι (7-6). Μεγάλοι πρωταγωνιστές Πάνου και Θεοφίλου, ενώ άπαντες κατέθεσαν ψυχή και σώμα για τη νίκη-πρόκριση.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Γιάννη Ζιάβα και τους ποδοσφαιριστές που συνεχίζουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι, αποκλείοντας την Αράζ.

Έχοντας σημαντικές απουσίες (Αρτινός και Θανασάι) αλλά χάνοντας και τον Ντάτη την ώρα του αγώνα, η ΑΕΚ πανηγύρισε στο τέλος μία επική πρόκριση κόντρα σε έναν πιο έμπειρο αντίπαλο.

Η Ένωση συνεχίζει στους 32 του Champions League και πετυχαίνει την πρώτη πρόκριση Ελληνικής ομάδας σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση ανοίγοντας το σκορ με τον Μάνο μόλις στα πρώτα λεπτά του αγώνα, σοκάροντας την Αράζ. Ο αντίπαλος έψαχνε καθ’ όλη την διάρκεια του ημιχρόνου την ισοφάριση, έχοντας δυο δοκάρια με τον Μπαγκίροφ και τον Ατάιεφ.

Ο Γιάννης Ζιάβας είχε στήσει ιδανικά την ομάδα τακτικά και γνωρίζοντας την επικινδυνότητα του αντιπάλου, έκλεισε την άμυνα. Πολύ καλή η παρουσία του Δημήτρη Θεοφίλου, έχοντας καθοριστικές επεμβάσεις.

Άπαντες όμως «πάγωσαν» με τον τραυματισμό του Μάριου Ντάτη, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο. Στα τελευταία δευτερόλεπτά ο Πάνου «κρέμασε» τον Χουσεϊνλί και έκανε το 2-0 υπερ της ΑΕΚ.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΕΔΩ!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση δέχθηκε το γκολ με τον Φαρζαλίεφ (2-1) και αρκετή πίεση για την ισοφάριση από την Αράζ. Ο Πάνου είχε όμως την έμπνευση και πέτυχε το 2ο προσωπικό τέρμα στον αγώνα (3-1).

Η ποιότητα ωστόσο των Αζέρων έπαιξε ρόλο, μείωσαν τα λάθη και ισοφάρισαν μέσα σε λίγα λεπτά με τους Ατάγιεφ και τον Χοφτάροφ (3-3). Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στο έξτρα 10λεπτο.

Η παράταση κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με την ομάδα από Αζερμπαϊτζάν να έχει την κατοχή και την ΑΕΚ να αναζητεί την αντεπίθεση για το «χρυσό» γκολ.

Το ματς κρίθηκε στα πέναλτι, με τον Δημήτρη Θεοφίλου να κάνει ακόμα ένα εντυπωσιακό ματς και την ΑΕΚ να κερδίζει επική πρόκριση στους «32» του Champions League με 7-6 κόντρα στην Αράζ.