22.11
20:17

Παναιτωλικός – Άρης 0-1: Με Μπρούνο Γκάμα πάλι στην κορυφή

Ο Άρης κατάφερε να πάρει το διπλό στο Αγρίνιο επικρατώντας 1-0 του Παναιτωλικού με γκολ του Μπρούνο Γκάμα στο 18′ και βρέθηκε πάλι στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Συνεχίζει ακάθεκτο του “τρένο” του Άρη. Οι κίτρινοι συνέχισαν αήττητοι στο πρωτάθλημα επικρατώντας του Παναιτωλικού με 1-0 στο Αγρίνιο για την 9η αγωνιστική της Super League Interwetten. Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έκανε το 3 στα 3 εκτός έδρας με μηδέν γκολ παθητικό μάλιστα.

Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Μπρούνο Γκάμα με πέναλτι στο 18ο λεπτό, με τους Θεσσαλονικείς να διαχειρίζονται στην συνέχεια το σκορ έως και το τέλος. Με αυτό τον τρόπο βρέθηκαν πάλι συγκάτοικοι του Ολυμπιακού στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Άρης υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο Κλεάνθης Βικελίδης στην “μάχη” της κορυφής (28/11, 19:30), ενώ ο Παναιτωλικός φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό (29/11, 15:00).

Ο ΓΚΑΜΑ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

Ο Άρης μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Έτσι στο 18ο λεπτό κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα. Ο Δημήτρης Μάνος μπήκε στην περιοχή, ο Μαλής τον έριξε κάτω με τον διαιτητή να υποδεικνύει πέναλτι. Ο Μπρούνο Γκάμα ανέλαβε την εκτέλεση και δεν αστόχησε κάνοντας με άριστο τρόπο το 0-1.

Μέχρι εκείνο το σημείο η ομάδα του Άκη Μάντζιου είχε σημειώσει ήδη δύο τελικές με τους Τζέγκο στο 3′ και Μάνο στο 9′. Ο Παναιτωλικός, πριν από το γκολ των κιτρίνων, είχε την δική του στιγμή με κεφαλιά του Μαζουρέκ στο 15ο λεπτό, έπειτα από σέντρα του Αζάντι.

ΟΠΙΣΘΟΧΩΡΗΣΕ Ο ΑΡΗΣ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Μετά το 0-1, ο Άρης οπισθοχώρησε λίγο περισσότερο έχοντας το μυαλό του κυρίως στα ανασταλτικά του καθήκοντα. Αυτό αποτυπώνεται στις τελικές, αφού επιχείρησε μόνο ένα σουτ με τον Μπρούνο Γκάμα στο 21ο λεπτό. Ο Παναιτωλικός πήρε περισσότερος πρωτοβουλίες, κυκλοφορώντας την μπάλα.

Η ομάδα του Δέλλα προσπαθούσε κυρίως από την πλευρά του Αριγίμπι που ταλαιπωρούσε τον Σούντγκρεν, χωρίς όμως πάλι να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνος. Στο 40′ ο Λιάβας έπιασε ένα σουτ στην κίνηση, με τον Σιαμπάνη να ελέγχει εύκολα.

Φόρτωση

Πατήστε στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε που ήταν ο κεντρικός χώρος ενεργειών κάθε παίκτη.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΕ ΤΟ 0-1 Ο ΑΡΗΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιουργούσαν πολύ δύσκολα ευκαιρίες. Η ομάδα του Τραϊάνου Δέλλα φαινόταν να δυσκολεύεται στην δημιουργία, αφού κάτι έλειπε για να σημειώσει κάποια τελική.

Από την άλλη, ο Άρης διαχειριζόταν το προβάδισμά του με τον Μάντζιο ωστόσο να ζητάει περισσότερη ένταση. Στο 58′ και στο 60′ σημειώθηκαν οι πρώτες στιγμές με τον Ματέο Γκαρσία και τον Μεντόζα να απαντάει με ένα μακρινό σουτ στο 63ο λεπτό.

Ο Δέλλας προσπάθησε να ανακατέψει την τράπουλα περνώντας στο παιχνίδι τους Γιάκολις, Βέργο, Ντουάρτε, Άλβαρες και Τζανάκη, ώστε να προσπαθήσει να πάρει το κάτι παραπάνω. Όμως δεν κατάφερε ούτε πάλι να απειλήσει ουσιαστικά, με τον Άρη να παίρνει εν τέλει το διπλό.

Πηγή: sport24.gr