22.11
17:05

ΑΕΚΑΡΑ για φίλημα και το αλογάκι… σούζα!

Μια υπέροχη ΑΕΚ πάτησε και σκόρπισε στους… τέσσερις ανέμους την Λάρισα επικρατώντας με 4-1 και τιμώρησε τον Αλέξη Κούγια και την ομάδα του. Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερη η Ένωση απ’ τους “βυσσινί”. Οι Μαχαίρας, Ανσαριφάρντ, Σιμόες και Γαλανόπουλος οι σκόρερ του Δικεφάλου.

Σε ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο με αρκετές ευκαιρίες, η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο γκολ, έχοντας την κατοχή της μπάλας και ψάχνοντας διαδρόμους προς την εστία του Νάγκι.

Η Λάρισα είχε τον ρόλο του κομπάρσου, δεχόμενη αρκετές ευκαιρίες απ’ την Ένωση, χωρίς ωστόσο να δεχτεί κάποιο τέρμα και καταφέρνοντας να κρατήσει το μηδέν στην εστία της.

Η πρώτη απειλή της ΑΕΚ προς την εστία του Νάγκι, έγινε στο 9ο λεπτό, όταν ο Μαχαίρας έβγαλε μια σέντρα απ’ τα αριστερά για τον προωθημένο Λόπες, που βγήκε με προβολή να σπρώξει την μπάλα, αλλά την έστειλε αουτ και πάνω απ’ τα δοκάρια του Νάγκι.

Η Λάρισα απάντησε άμεσα με δυο ευκαιρίες στο 11ο και 12ο λεπτό, όταν ο Μπέρτος βγήκε στην αντεπίθεση, γύρισε στον Μιλοσάβλιεβιτς, ο οποίος έστρωσε στον Φιλίπ που έκανε το σουτ, αλλά ο Σβάρνας πρόλαβε και απομάκρυνε σε κόρνερ προ του Πλατέλλα!

Στη συνέχεια του κόρνερ απείλησε η ξανά η Λάρισα, όταν η μπάλα στρώθηκε στον Μιλοσάβλιεβιτς που έβαλε την προβολή, αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε σταθερά στην αριστερή γωνία του.

Η ΑΕΚ απάντησε μετά από εφτά λεπτά, όταν ο Μαχαίρας έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Μιλοσάβλιεβιτς απομάκρυνε, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Αλμπάνη που έκανε το φαλτσαριστό σουτ, με τον Νάγκι να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Ένωση απείλησε μετά από τρία λεπτά με τον Λόπες αυτή την φορά να βγάζει την σέντρα απ’ τα αριστερά, η μπάλα κατέληξε στον ανενόχλητο Αλμπάνη, ο οποίος έκανε το σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς στο 32ο λεπτό του αγώνα, ο Αλμπάνης έκανε διείσδυση απ’ τα δεξιά έκοψε στον Σάκχοφ, ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Μπέρτος έδιωξε πάνω απ’ την γραμμή αποσοβώντας το 1-0.

Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει κυρίως απ’ τα αριστερά και σε νέα ευκαιρία στο 37ο λεπτό, ο Λόπες έβγαλε την σέντρα ο Μάνταλος πήρε την κεφαλιά απ’ το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Νάγκι έδιωξε εντυπωσιακά ξανά σε κόρνερ.

Στη συνέχεια και στο 40ο λεπτό του αγώνα, οι άνθρωποι της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, καθώς ο Σιμόες έκλεψε την μπάλα έδωσε στον Μάνταλο, ο οποίος έδωσε αριστερά στον Μαχαίρα που έκανε ένα σουτ μέσα απ’ την περιοχή η οποία σταμάτησε στα χέρια του Μπέρτο.

Ο Φωτιάς έδειξε αρχικά κόρνερ, αλλά στη συνέχεια και μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR διαπιστώθηκε το πέναλτι, αλλά και το φάουλ νωρίτερα του Σιμόες, το οποίο και δόθηκε, χωρίς να υπάρχει κάποια φάση μετά απ’ εκείνο το σημείο.

Απ’ εκεί και έπειτα το 0-0 παρέμεινε έτσι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς να αλλάξει το οτιδήποτε.

Πάτησε την Λάρισα και έπεσε… τέσσερα!

Οι δυο ομάδες μπήκαν νωθρά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να απειλήσει πρώτη και να ανοίξει το σκορ στο 55ο λεπτό του αγώνα με τον Μαχαίρα. Ο νεαρός έγινε αποδέκτης της μπάλας στο ύψος της μεγάλης περιοχής απ’ τον Αλμπάνη, κοντρόλαρε και σούταρε με το αριστερό νικώντας τον Νάγκι και λύνοντας τον γόρδιο δεσμό, κάνοντας το 1-0.

Η απάντηση της Λάρισας ήρθε 12 λεπτά αργότερα, όταν Σπαρβ μπήκε στην περιοχή , έκανε το σουτ, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε στη συνέχεια τη γραμμή του τέρματος. Όμως, δεν κατοχυρώθηκε αμέσως, καθώς ο Φωτιάς σφύριξε επιθετικό φάουλ του Πλατέλλα, αλλά το VAR του άλλαξε γνώμη, καθώς πριν το φάουλ η μπάλα είχε περάσει την γραμμή του τέρματος μετά το οριζόντιο δοκάρι του Σπάρβ.

Η ΑΕΚ δεν άφησε πολλά περιθώρια και απάντησε άμεσα στο 72ο λεπτό, όταν ο Μάνταλος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μούζεκ, έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Νάγκι για το 2-1.

Οι Κιτρινόμαυροι δεν σταμάτησαν εκεί και μετά από έξι λεπτά σημείωσε και τρίτο τέρμα, όταν ο Αντρέ Σιμόες ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, πήρε την μπάλα έπιασε ένα υπέροχο σουτ και πέτυχε ένα απίστευτο τέρμα για το 3-1, στέλνοντας την μπάλα στο δεξί παράθυρο του Ναγκί.

Η ΑΕΚ όμως συνέχισε να πιέζει και για ακόμα ένα τέρμα, καταφέρνοντας το πετύχει δέκα λεπτά αργότερα, όταν ο Μάνταλος γύρισε την μπάλα στον Γαλανόπουλο και αυτός με ένα σουτ στην κίνηση νίκησε τον Ναγκί, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1, το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος και γράφτηκε ως τελικό σκορ.

Οι Κιτρινόμαυροι πλέον επικεντρώνονται για το ματς της Πέμπτης στο ΟΑΚΑ με την Ζόρια για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League.

Συνθέσεις:

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Λόπες (66′ Ινσούα), Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Σάκχοφ (80’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Μαχαίρας (67′ Λιβάγια), Αλμπάνης, Μάνταλος, Ολιβέιρα (60’ Ανσαριφάρντ, 80’ Τάνκοβιτς).

Λάρισα: (Μ. Γρηγορίου): Νάγκι, Μπέρτος (86′ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μιχαήλ, Μουζέκ, Σπάρβ, Νικολιάς (46’ Τορζε), Πλατέλλας (86′ Γιουνές), Μιλοσάβλιεβιτς, Φίλιπ, Ντούρμπισαϊ.

Σκόρερ: 55’ Μαχαίρας, 67′ Σπάρβ, 72′ Ανσαριφάρντ, 78′ Σιμόες, 89′ Γαλανόπουλος