21.11
22:13

Τα χρειάστηκε ο Ολυμπιακός αλλά… κέρδισε

Ο Ολυμπιακός πήρε το αιώνιο ντέρμπι επικρατώντας 1-0 του Παναθηναϊκού για την 9η αγωνιστική της Super League Interwetten χάρη στο γκολ του Κώστα Φορτούνη με το αριστερό στο 21ο λεπτό και βρίσκεται μόνος στην κορυφή.

Ερυθρόλευκο βάφτηκε το αιώνιο ντέρμπι για λογαριασμό της 9ης αγωνιστικής της Super League Interwetten. Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη (1-0) χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Κώστα Φορτούνη με το αριστερό στο 21ο λεπτό.

Οι ερυθρολεύκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, οι πράσινοι είχαν δικό τους το δεύτερο ωστόσο δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση με τον Μακέντα να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Δείτε τα τέσσερα πράγματα που μάθαμε από το ματς.

Η ΚΛΑΣΗ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥΝΗ

Ο Κώστας Φορτούνης επιλέχθηκε για την κορυφή της επίθεσης – πλαισιωμένος από τους Γιώργο Μασούρα και Λάζαρ Ραντζέλοβιτς αντίστοιχα στα δύο άκρα – και το 1-0 φέρει την υπογραφή του.

Ο Γιαν Εμβιλά στο 21ο λεπτό έβγαλε την ωραία μπαλιά για τον Ραφίνια, ο οποίος καλυπτόταν και την κατέβασε με εξαιρετικό κοντρόλ.

Ο Βραζιλιάνος γύρισε από αριστερά – ο Χατζηγιοβάνης δεν μπόρεσε να τον κλείσει – αλλά ο Σωκράτης Διούδης έβγαλε το πλασέ του Γιώργου Μασούρα.

Ο Φορτούνης με καταπληκτικό σουτ εντός περιοχής δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού κι άνοιξε το σκορ.

Η ΠΡΑΣΙΝΗ ΑΠΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ο Ολυμπιακός πήγε στο ματς με απουσίες κομβικών του στελεχών, καθώς οι Γιουσέφ Ελ Αραμπί και Αχμέντ Χασάν διαγνώστηκαν θετικοί στον κορονοϊό στα ταξίδια με τις εθνικές τους ομάδας, ενώ ο Ματιέ Βαλμπουενά χτύπησε κι αυτός. Οι δύο αριστεροί μπακ της ομάδας, Χοσέ Χολέμπας και Ρούμπεν Βινάγκρε, κρίθηκαν ανέτοιμοι λόγω των προβλημάτων τραυματισμού που αντιμετώπισαν. Έτσι ο Ντρέγκερ ξεκίνησε στο δεξί αμυντικό άκρο και μετατοπίστηκε στο αριστερό λόγω των συνθηκών ο Ραφίνια και οι Μασούρας και Ραντζέλοβιτς στα άκρα να πλαισιώνουν τον Φορτούνη που βρέθηκε στην κορυφή.

Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο και είναι αντιπροσωπευτικές οι δύο τελικές που είχε στα πρώτα 45 λεπτά.

Η μία εξ αυτών, βέβαια, είχε πιθανότητες να φέρει κάτι καλό για τους φιλοξενούμενους. Η κεφαλιά δηλαδή του Δημήτρη Κουρπέλη ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάσου Χατζηγιοβάνη εκμεταλλεύτηκε ότι η άμυνα του Ολυμπιακού έμεινε στατική και σηκώθηκε. Η μπάλα, ωστόσο, πέρασε έξω.

Η πρώτη ήταν από τον Φακούντο Σάντσες και δεν είχε και ιδιαίτερη τύχη. Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός είχε πατήσει έξι φορές την περιοχή του Παναθηναϊκού με τις προσπάθειες των Εμβιλά, Ραντζέλοβιτς (2), Μασούρα, Σισέ (2).

ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΚΟΝΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΣΟΡΡΟΠΙΩΝ

Ο Λάζλο Μπόλονι είδε την κακή εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο μέρος και προχώρησε σε αλλαγές. Ο Αλεξανδρόπουλος αντικατέστησε τον Σένκεφελντ, ο Σαβιέρ πέρασε στη θέση του Χουάνκαρ με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ενώ στο 64ο λεπτό ο Βιγιαφάνιες αντικατέστησε τον Χατζηγιοβάνη σε μια φάση που προκάλεσε την απορία του Έλληνα μεσοεπιθετικού προς τον Λάζλο Μπόλονι.

Το τριφύλλι με βελτιωμένη εικόνα απείλησε. Στο 56′ με την κεφαλιά του Μαουρίσιο, στο 59′ με την προβολή του Χατζηγιοβάνη στο γύρισμα του Καρλίτος.

Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΜΑΚΕΝΤΑ ΚΑΙ Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΩΝ

Οι ισορροπίες δεν άλλαξαν, καθώς ο Φεντερίκο Μακέντα δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στη μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο ματς.

Στο 77ο λεπτό ο Ζαγαρίτης έκανε τη σέντρα, ο Ιταλός έκανε το πλασέ στην κίνηση – με τον Σα εξουδετερωμένο – αλλά δεν ευστόχησε.

Στο 85ο λεπτό ο Μαουρίσιο έφυγε στην αντεπίθεση μετά από λανθασμένη απομάκρυνση του Σισέ, αλλά καθυστέρησε με αποτέλεσμα ο συμπατριώτης του, Ραφίνια, να τον κόψει.