07.11
21:28

Με όργια Λοτζέσκι στο τέλος η Βασίλισσα «έπνιξε» το Περιστέρι

Με 4 στα 4 τρίποντα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο Ματ Λοτζέσκι έδωσε «ανάσα» στην ΑΕΚ που τελικά πήρε τη νίκη (62-66) κόντρα στο Περιστέρι στο τέλος, παρά τα πολλά λάθη και τις αστοχίες της ομάδας καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά και έπρεπε να φτάσουμε στο 5ο σουτ για να ανοίξει το σκορ η ΑΕΚ με τον Γιάνκοβιτς (0-2). Οι Κιτρινόμαυροι έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό και είχαν το προβάδισμα (4-9). Με τον Λάνγκφορντ «άσφαιρο», Χρυσικόπουλος, Μορέιρα ήταν αυτοί που έδιναν βαθμούς στην Βασίλισσα και το δεκάλεπτο την βρήκε στο +6 (12-18).

Στην συνέχεια, το Περιστέρι βρήκε χώρο και η ΑΕΚ δεν βρήκε καλάθια στις επιθέσεις της (17-18). Οι γηπεδούχοι πλησίασαν και κατάφεραν να προσπεράσουν (25-24) την Ένωση, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται, παρά την… λειψυδρία του σκορ. Η Βασίλισσα όμως κατάφερε με το πρώτο καλάθι του Λάνγκφορντ, να πάει στα αποδυτήρια στο +3 (27-30).

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, η Βασίλισσα μπήκε κάπως νωθρά, δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στις επιθέσεις του Περιστερίου, ενώ επιθετικά ήταν σταθερά άστοχη, χάνοντας το προβάδισμα του ματς (34-30). Στην συνέχεια, ο Μαυροκεφαλίδης πήρε τα πάνω του και σκόραρε πολλάκις, με τους παίκτες της Ένωσης να μην μπορούν να τον σταματήσουν. Λάνγκφορντ και Ζήσης πήραν επιθετικές προσπάθειες και έφεραν την διαφορά στο -5 (47-42) πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην πιο κρίσιμη περίοδο, η ΑΕΚ δεν ανέβασε στροφές και παράλληλα πλήρωσε τα κενά της στην άμυνα (53-46). Εκεί ο Γκίκας βρήκε ρυθμό, επανάφερε την Βασίλισσα στην διεκδίκηση του ματς και εκεί πήραν το όπλο τους οι Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι, οι οποίοι έδειξαν την εμπειρία τους με μεγάλα σουτ, στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης.

Ο Λάνγκφορντ πέτυχε τρία πολύ δύσκολα καλάθια, κόντρα σε ολόκληρη την άμυνα του Περιστερίου φέρνοντας το ματς στα ίσα (55-55). Ο Λοτζέσκι στα τελευταία λεπτά, πήρε το όπλο του από τα 6,75 και πέτυχε 4 (!) τρίποντα για την ΑΕΚ! Ο Λιθουανός έκανε ότι ήθελε και με δικό του επιθετικό κρεσέντο έδωσε την νίκη στην Βασίλισσα (62-66).