04.11
21:39

Νίκη στο τέλος για την Βασίλισσα – Τους ξέρανε ο Λάνγκφορντ

Νίκησε στο ματς-θρίλερ η ΑΕΚ, με τον Κίθ Λάνγκφορντ να πετυχαίνει 3 τρίποντα-φωτιά στο τέλος που έδωσαν την νίκη στην ομάδα (100-96). Ο Αμερικανός, μαζί με τους Μορέιρα και Γκίκα ήταν οι κορυφαίοι της Ένωσης, ενώ και οι Γιάνκοβιτς – Γκίκας βοήθησαν σημαντικά. Με το… δεξί στους ομίλους του BCL.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Βασίλισσα στην δική της πρεμιέρα για το Basketball Champions Laegue, με κορυφαίο τον Κίθ Λάνγκφορντ και τους 30 πόντους που σημείωσε.

Η ομάδα του Ηλία Ππαεθοδώρου έπαιξε με την φωτιά, όμως δεν κάηκε με την εμπειρία και την ποιότητα του ρόστερ να δίνουν το θετικό αποτέλεσμα στην ΑΕΚ, κόντρα στην πιο δύσκολη ομάδα του ομίλου.

Σημαντικά βοήθησαν και οι Μορέιρα, Γκίκας, Γιάνκοβιτς και Ζήσης, με τον Λάνγκφορντ να πετυχαίνει κρίσιμα τρίποντα στα τελευταία λεπτά του 4ου δεκαλέπτου του ματς.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα (6-2) και στο πρώτο δεκάλεπτο διατήρησε ένα τέμπο που της επέτρεπε να κρατά τα ηνία του σκορ (13-5). Με τους Λάνγκφορντ και Μορέιρα η Ένωση έφτασε την διαφορά στο +10 (22-12), με την Χάποελ Χολόν να «ψαλιδίζει» την διαφορά. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +3 (24-21).

Η αντεπίθεση της ισραηλινής ομάδας συνεχίστηκε και μέτρησε ένα σερί 0-12 πόντων και η ΑΕΚ αρκετά λάθη (24-26). Με την Χολόν να αυξάνει την διαφορά (25-32) οι Κιτρινόμαυροι έμοιαζαν… μπλοκαρισμένοι για το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου. Σταδιακά όμως η Ένωση με Λάνγκφορντ, Μορέιρα και Γκίκα, πλησίασε (39-45) και το ημίχρονο βρήκε την ΑΕΚ στο -2 (50-52).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ είτε κυνηγούσε, είτε δεν μπορούσε να ξεφύγει από τη Χολόν, ο αγώνας άργησε να ξαναπάει στο ίδιο υψηλό τέμπο, οι διαμαρτυρίες για τις αποφάσεις των διαιτητών ήταν πολλές και ο Μάιλς με 3/3 βολές έγραψε το 66-69 στο 27′.

Προσωπικές φάσεις του Πνίνι οδήγησαν στο 75-76 του 30′ και πάλι όμως η αναμέτρηση ήταν πλέον ισορροπημένη, ένα πραγματικό ντέρμπι. Δύο καλάθια του Γιάνκοβιτς έγραψαν το 82-79 στο 33′, ο Λοτζέσκι έβαλε τρίποντο για το 85-79, ο Σλότερ έκοψε τον Χάρις, ο Δέδας χρεώθηκε με τεχνική ποινή κι ο “Λότζο” έβαλε τη βολή για το +7 της ομάδας του.

Σε εκείνο το σημείο μίλησε η κλάση και η εμπειρία του Γκάι Πνίνι. Ο 37χρονος γκαρντ έβαλε δύο δύσκολα τρίποντα και με ένα γρήγορο σερί 0-6 μείωσε στον πόντο (86-85) στο 36′, ο Λάνγκφορντ απάντησε με δύο δικά του για το 95-90 στο 1:41″ για να ανοίξει και διάλογο με μερικούς φίλους της Χολόν, πριν ο Χάρις βάλει 4/4 βολές για το 95-94 και ο Λάνγκφορντ κλειδώσει το ματς για να στείλει… φιλάκια στους λίγους Ισραηλινούς στην εξέδρα.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 50-52, 75-76, 100-96.

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 18, Λάνγκφορντ 30 (3), Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς 6, Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 6, Ζήσης 9 (1), Γκίκας 15 (1), Λοτζέσκι 7 (2), Ρογκαβόπουλος 5 (1), Σλότερ 4.

ΧΑΠΟΕΛ ΧΟΛΟΝ (Στέφανος Δέδας): Ουόρκμαν 4, Τζόνσον 14 (2), Χάουελ 5 (1), Μπουρντιγιόν 11 (1), Πνίνι 14 (3), Χάρις 27 (4), ΜακΓκί 9 (1), Μάιλς 12 (2).