02.11
09:44

Επιτακτική ανάγκη να βρει την λύση

Η ΑΕΚ επικράτησε του ΟΦΗ με 2-1, αλλά το πρώτο μισάωρο της ομάδας προβλημάτισε για ακόμα μια φορά και ο Μάσιμο Καρέρα είναι αναγκασμένος για να βρει άμεσα λύση, πριν να είναι αργά.

Μπορεί η ΑΕΚ να νίκησε τον ΟΦΗ με 2-1 και να πήρε ακόμα τρεις βαθμούς για το πρωτάθλημα, αλλά η εικόνα της ομάδας και ειδικά στο πρώτο μισάωρο, προβλημάτισε για ακόμα μια φορά, καθώς το πλήρωσε με το γκολ που δέχτηκε απ’ τους Κρητικούς και τις φάσεις που έγιναν στην εστία του Τσιντώτα.

Το αρνητικό της όλης υπόθεσης είναι, ότι η Ένωση έχει μια σειρά παιχνιδιών, που δέχεται φάσεις και γκολ στα πρώτα 20 με 30 λεπτά του ματς, ή σε διαφορετική περίπτωση σε τελείως ανύποπτο χρόνο και κόντρα στη ροή του αγώνα.

Προφανώς, το συγκεκριμένο θέμα το έχει διαπιστώσει και ο Μάσιμο Καρέρα, που αναφέρθηκε μετά το τέλος του χθεσινού αγώνα σε δηλώσεις του, τονίζοντας ότι πρέπει να βρεθεί λύση, συζητώντας με τους ποδοσφαιριστές του.

Ο Ιταλός τεχνικός έχει την επιτακτική ανάγκη να λύσει το συγκεκριμένο πρόβλημα, που όπως είπε είναι θέμα συγκέντρωσης, αλλά και προετοιμασία τόσο ψυχολογική, όσο και αγωνιστική, καθώς χθες ήταν ξεκάθαρο το παράδειγμα του ΟΦΗ.

Οι Κρητικοί μπήκαν απ’ την αρχή με το μαχαίρι στα δόντια, ενώ απ’ την άλλη η Ένωση έδειχνε νωθρή, χωρίς τρόπο να αντιδράσει στην πίεση και στο σφυροκόπημα των αντιπάλων της.

Έπρεπε να δεχτεί το γκολ και κάποιες επιθέσεις, ώστε να βγάλουν αντίδραση και να πάρουν μέτρα στο γήπεδο για να αντεπιτεθούν και να φτάσουν αρχικά στην ισοφάριση και στην ολική ανατροπή στη συνέχεια, βελτιώνοντας την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο, που περιόρισε και εξαφάνισε τον ΟΦΗ.

Ο Καρέρα δεν έχει άλλο χρόνο να σπαταλήσει και πρέπει απ’ το αμέσως επόμενο ματς να δείξει η ΑΕΚ ένα διαφορετικό τρόπο προσέγγισης στα ματς, να μπαίνει σοβαρή και συγκεντρωμένη, για να μην δίνει δικαιώματα και να μην σπαταλάει πολύτιμο χρόνο απ’ τον αγώνα, μπαίνοντας σε περιπέτειες, κυνηγώντας στη συνέχεια το σκορ.