31.10
20:20

«Λύγισε» με Ολυμπιακό η ΑΕΚ

Την ήττα με 3-0 σετ γνώρισε η ΑΕΚ από τον Ολυμπιακό για την 4η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Volleyleague Γυναικών.

Η Ένωση παρά την καλή της παρουσία δεν κατάφερε να κερδίσει κάποιο βαθμό, σημειώνοντας την πρώτη της εντός έδρας ήττα στη σεζόν. Η ΑΕΚ στερήθηκε των υπηρεσιών της Έλενας Κουντουρά, βασικής πασαδόρου της ομάδας, που ταλαιπωρείται από διάστρεμμα.

Στο πρώτο σετ, παρά το αρχικό 0-2, η ΑΕΚ με την Pirv και δύο λάθη του Ολυμπιακού, πέρασε μπροστά με 3-2. Ο άσσος της Καββαδία ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (5-2), ενώ με την Pirv να “εκτελεί” από παντού, η “Ένωση” έφτασε στο +6 (10-4). Με τη Διάλλα να εντυπωσιάζει στο μπλοκ, η ΑΕΚ προηγήθηκε και με 12-5, με τις φιλοξενούμενες να επιστρέφουν στο ματς, μειώνοντας σε 13-12. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη διατήρησε το προβάδισμα έως το 16-14, όταν και οι “ερυθρόλευκες” απάντησαν και πέρασαν μπροστά με 16-20. Η ΑΕΚ με τη Διάλλα να κερδίζει άσσο και σωστές επιλογές στην επίθεση μειώσε σε 19-21 και 21-22, ωστόσο απώλεσε το σετ με 21-25.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι έως το 7-8. Ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (8-14), με την ΑΕΚ να πλησιάζει με τις Pirv και Λιάγκη στους 4 πόντους (14-18). Με την Norene Moe να οργανώνει τις επιθέσεις της ΑΕΚ, οι “κιτρινόμαυρες” προσπάθησαν να πλησιάσουν περισσότερο, ωστόσο κάποιες λάθες επιλογές έδωσαν εύκολους πόντους στην ομάδα του Πειραιά που έφτασε στο 0-2 με 18-25.

Στο τρίτο σετ, με πολύ ωραίες πάσες της Moe και σωστές επιθέσεις από τις “κιτρινόμαυρες” η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-4. Η Διάλλα από το κέντρο έκανε το 7-5, ενώ η Καββαδία με επίθεση “έγραψε” το 8-5. Η “Ένωση” έφτασε και στο +4 (9-5), με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να ισοφαρίζει σε 10-10. Η ΑΕΚ πέρασε εκ νέου μπροστά με 12-10, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα με τις “ερυθρόλευκες” να “τρέχουν” σερί 3-10 για το 15-20, φτάνοντας τελικώς και στο 19-25.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, εφόσον δεν αναβληθούν οι αγώνες λόγω της κατάστασης, το ερχόμενο Σάββατο (07/11, 18:00) όταν και φιλοξενείται από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη.

ΑΕΚ – Ολυμπιακός ΣΦΠ 0-3
Τα σετ: 21-25, 18-25, 19-25.