30.10
09:32

Έμεινε πάλι με την… πίκρα

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε καλά διαβασμένη κόντρα στη Λέστερ, δημιούργησε ευκαιρίες, απείλησε, αλλά δεν ευδοκίμησαν σε γκολ όσες φάσεις τις παρουσιάστηκαν και έχασε με δυο ανόητα γκολ, μένοντας ξανά με την πίκρα.

Αναμφίβολα τα πιο δύσκολα παιχνίδια του ομίλου για την ΑΕΚ, μετά την κλήρωση του ομίλου, είχαν χαρακτηριστεί τα παιχνίδια με την Λέστερ, κόντρα σε μια ομάδα, που πρωταγωνιστεί τα τελευταία χρόνια στις πέντε πρώτες θέσεις της Premier League και έχοντας ως στόχο τους τίτλους.

Ομάδα, που δεν συγχωρεί και πατάει τον αντίπαλο κάτω αν τον βρει αδύναμο, έχοντας την φετινή χρονιά τιμωρήσει τόσο την Μάντσεστερ Σίτι (2-5), όσο και την Άρσεναλ (0-1).

Γι’ αυτό τον λόγο η ΑΕΚ, έπρεπε να δει πολύ προσεκτικά και να εμφανιστεί όπως έπρεπε, απέναντι στην Λέστερ για να σταθεί στο ίδιο επίπεδο μαζί της και να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορεί.

Ο Μάσιμο Καρέρα μελέτησε πολύ καλά το παιχνίδι και παράταξε την Ένωση με τρόπο που είχε κοντά τις γραμμές της, προσπαθώντας να κρατήσει μπάλα και να δημιουργήσει όποτε μπορούσε κινδύνους για να απειλήσει.

Οι Κιτρινόμαυροι το κατάφεραν έχοντας από δυο καθοριστικές ευκαιρίες σε κάθε ημίχρονο, με το αρνητικό της όλης υπόθεσης να είναι ότι και πάλι, όταν οι ευκαιρίες παρουσιάστηκαν, δεν κατάφερε να τιμωρήσει την Λέστερ, παρά μόνο σε μια περίπτωση με το γκολ του Μουαμέρ Τάνκοβιτς, ενώ αντίθετα η αντίπαλος της, με ισάριθμες -περίπου- ευκαιρίες πέτυχε δυο γκολ και το ένα με πέναλτι.

Η γενική εικόνα της ΑΕΚ που παρουσίασε ήταν θετική απέναντι στους Άγγλους, δημιούργησε ευκαιρίες, απείλησε, αλλά δεν σημείωσε άλλο γκολ πέραν του Τάνκοβιτς, περιορίζοντας παράλληλα το παιχνίδι της Λέστερ, που ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο αναγκάστηκε να οπισθοχωρήσει για να κρατήσει τη νίκη.

Της βγήκε η κούραση, αλλά δεν είχε επιλογές

Απ’ εκεί και έπειτα η Ένωση μετά το 75ο λεπτό του ματς, δεν είχε να αντιμετωπίσει μόνο την Λέστερ, αλλά και την κούραση κάποιων παικτών που έκανε σε εκείνο το σημείο την εμφάνιση της, με τον Μάσιμο Καρέρα να βρισκόταν σε αναζήτηση λύσεων στον πάγκο, καθώς μέσα στην εξίσωση του βρισκόντουσαν και οι αρκετές απουσίες ποδοσφαιριστών σε καθοριστικές θέσεις.

Ο Ιταλός τεχνικός προχώρησε σε τρεις αλλαγές στο 86ο λεπτό με τους Βασιλαντωνόπουλο, Μαχαίρα και Σαμπανάτζοβιτς, να παίρνουν τις θέσεις των Μπακάκη, Ινσούα και Σάκχοφ, αντίστοιχα.

Ο Καρέρα προσπαθούσε να διαχειριστεί το ματς, τόσο για να απειλήσει για ένα δεύτερο γκολ, όσο και για να μην δεχτεί άλλο τέρμα η ΑΕΚ, γι’ αυτό και εξάντλησε μέχρι την τελευταία σταγόνα ιδρώτα των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν και πιθανόν να ήταν λάθος που κράτησε μέχρι το 86ο λεπτό τους Ινσούα και Λόπες μαζί, καθώς θα μπορούσε να τους αλλάξει νωρίτερα με κάποιον επιθετικογενή, με μοναδικό διαθέσιμο να είναι ο νεαρός Μαχαίρας.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι αυτό ήταν και το μοναδικό λάθος του Καρέρα, καθώς σε γενικές γραμμές έστησε πολύ καλά και διαβασμένη την Ένωση κόντρα στην Λέστερ, καταφέρνοντας να διεκδικήσει πολλά περισσότερα απ’ την ήττα, αλλά στο τέλος να μένει πάλι με την πίκρα, απ’ τις λανθασμένες αντιδράσεις της αμυντικής γραμμής στα γκολ των “Αλεπούδων”, στο πέναλτι για το 1-0 (αρχικά ο Σβάρνας στη συνέχεια ο Τσιντώτας) και στο κόρνερ για το 2-0 (Μπακάκης), όσο επίσης και για τις ευκαιρίες που δημιούργησε, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει (με Λιβάγια και Τάνκοβιτς κυρίως).