29.10
11:20

Με απόλυτη επιτυχία το Τουρνουά Rapid Σκάκι!

Την Κυριακή (25/10) πραγματοποιήθηκε Rapid τουρνουά, στο εντευκτήριο της τμήματος. Για περισσότερες από 3 ώρες μικροί και μεγάλοι πήραν θέση πίσω από τις σκακιέρες και συμμετείχαν σε “σκληρές” σκακιστικές μάχες.

Το τουρνουά, το οποίο είναι το πρώτο από μια σειρά εκδηλώσεων που θα διοργανώσει η ΑΕΚ, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, συγκεντρώνοντας 18 συμμετοχές (ο μέγιστος αριθμός με βάση τις οδηγίες της ΕΣΟ και της ΓΓΑ).

Τις πρώτες δύο θέσεις κατέλαβαν 2 νεαροί αθλητές: o Δημήτρης Κάσσιος, 11 χρονών, με 5,5 βαθμούς σε 6 παρτίδες αναδείχθηκε νικητής, ενώ δεύτερος με 4,5 βαθμούς σε 6 αγώνες αναδείχθηκε ο Αναστάσιος Γεωργιάδης, επίσης 11 χρονών. Τρίτος αναδείχθηκε ο Σπύρος Πέτσας, που θα αποτελέσει και μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας μας.