29.10
21:52

Κρίμα ρε ΑΕΚ…

Ο δικέφαλος ηττήθηκε από την Λέστερ στο ΟΑΚΑ από δύο φτηνά γκολ στο ημίχρονο (1-2) – Κυνήγησε την ανατροπή με καλή εμφάνιση στο δεύτερο όμως δεν πήρε τα ρίσκα που έπρεπε στη συνέχεια – Πολύ δύσκολα τα πράγματα στον όμιλο μετά τη νίκη της Μπράγκα στην Ουκρανία επί της Ζόρια

ΟΙ ΕΚΠΛΗΞΕΙΣ ΤΟ ΜΑΣΙΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

Ο Ιταλός τεχνικός της Ένωσης φρόντισε να μπερδέψει με την διάταξη που εμφάνισε στο γράφημα προ του αγώνα που έδωσε η στη δημοσιότητα η ΠΑΕ ΑΕΚ, καθώς το 4-3-3 σε ρόμβο τελικά ήταν 4-2-3-1 στο χορτάρι με τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια και τους Ινσούα, Σβάρνα, Νεντελτσιάρου, Μπακάκη στην τετράδα της άμυνας. Ως έπαιζαν οι Κρίστιτσιτς και Σακχόφ ενώ Λόπες, Μάνταλος και Λιβάγια έπαιζαν στην τριάδα πίσω από τον προωθημένο επιθετικό Ανσαριφάρντ.

Η Ένωση μπήκε με διάθεση στα πρώτα 15 λεπτά του ημιχρόνου, έχοντας καλή κίνηση και συνοχή μεταξύ των γραμμών, χωρίς ωστόσο να βγάζει κάποια ιδιαίτερη φάση για γκολ. Κάτι που κόντρα στη ροή του παιχνιδιού έκανε η Λέστερ.

Έτσι λοιπόν στα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ είχε μια πρώτη επέλεση στην περιοχή των Άγγλων με τον Λιβάγια να κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Μάνταλος βγαίνει στο πρώτο δοκάρι να κάνει την κεφαλιά αλλά ο Μόργκαν απομάκρυνε σε κόρνερ. Η ΑΕΚ είχε την κίνηση και με τον Μάνταλο στο 10ο λεπτό να κάνει τη σέντρα αλλά ο Λιβάγια ήταν ένα βήμα πιο μπροστά στην περιοχή και δεν μπόρεσε να απειλήσει τον Σμάιχελ.

Η Λέστερ βγήκε μπροστά στη συνέχεια, έχασε και την πρώτη ευκαιρί στο ματς όταν ο Μάντισον έκανε το σουτ με το αριστερό που πέρασε λίγο άουτ ενώ λίγα λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι. Ο Τσιντώτας ανάτρεψε τον Βάρντι, ο οποίος είχε ανοίξει τη μπάλα από τα αριστερά. Θα μπορούσε να αποφύγει την επαφή ο Έλληνας τερματοφύλακας της ΑΕΚ που εν τέλει δεν κατάφερε να ανατρέψει και το γκολ καθώς ο Βάρντι εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 0-1. Μάλιστα η Λέστερ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 στο 23’ όταν ο Αντέρ βγήκε στην πλάτη της ΑΕΚ και τετ α τετ από πλάγια στον Τσιντώτα, αλλά ο τερματοφύλακας της Ένωσης απομάκρυνε.

Η ΑΕΚ απάντησε αλλά σε δύο συνεχόμενες τεράστιες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει δεν το κατάφερε. Πρώτα στο 27’ όταν οι αμυντικοί της Λέστερ απομάκρυναν και ο Μπακάκης έβγαλε κατευθείαν σέντρα με τον Λιβάγια να παίρνει μια καρφωτή κεφαλιά όπου ο Σμάιχελ έβγαλε όπως όπως σε κόρνερ! Η επόμενη τεράστια στιγμή της ΑΕΚ χάθηκε και πάλι από τον Λιβάγια καθώς πήρε την μπάλα απ’ το λάθος του Μόργκαν βγήκε απέναντι στον Σμάιχελ και στα όρια της μεγάλης περιοχής πλάσαρε τον Σμάιχελ, αλλά η μπάλα πέρασε χιλιοστά άουτ.

Ότι δεν κατάφερε η ΑΕΚ σε εκείνο το κομβικό σημείο, το έκαναν οι Άγγλοι λίγο πριν το φινάλε την ανάπαυλα. Συγκεκριμένα στο 39’ ο Μάντισον εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφτασε στον Τσάντουρι που κοντρόλαρε και σούταρε κάνοντας το 2-0.

ΑΓΓΙΞΕ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ, ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη ενώ μπήκε με μεγάλη αποφασιστικότητα για να κάνει την ανατροπή. Το ξεκίνημα του δικεφάλου μάλιστα ήταν εντυπωσιακό και λίγο έλειψε να γίνει η μερική ανατροπή. Η αρχή έγινε στο 47 όταν ο Μάνταλος βρήκε με απίστευτη πάσα τον Τάνκοβιτς στην πλάτη της άμυνας της Λέστερ, που πήρε την μπάλα πάτησε περιοχή και έκανε το 1-2! Στην αμέσως επόμενη φάση η Ένωση άγγιξε το απόλυτο! Ο Μάνταλος ξανά βρήκε φοβερά τον Τάνκοβιτς που πάτησε περιοχή βγήκε τετ α τετ με τον Σμάιχελ αλλά το σουτ του κατέληξε αουτ.

Η Λέστερ στη συνέχεια ισορόπησε το παιχνίδι ενώ η ΑΕΚ έδειχνε να ξεμένει από δυνάμεις με τον Μάσιμο Καρέρα να μην αλλάζει πρόσωπα. Μάλιστα στο 54’ ο Ουντέρ είχε σουτ όμως ο Τσιντώτας ήταν σε ετοιμότητα. Λίγο αργότερα και πάλι μετά από σύγχυση στην άμυνα της ΑΕΚ ο Τσάντουρι έκανε το πλασέ με το αριστερό αλλά ο Τσιντώτας απομάκρυνε ασταθώς. Στο 64’ η Λέστερ εκμεταλλεύεται λάθος του Ινσούα έβγαλε στην επίθεση τον Ιντέ που κατέβασε κλείστηκε απ’ τον Νεντελτσιάρου και έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Τσιντώτα. Η Ένωση είχε καλή στιγμή σε σουτ του Λόπες στο 80’ αλλά ο Σμάιχελ μπλόκαρε. Στο 84′ φεύγει στην αντεπίθεση η Λέστερ. Ο Μπαρνς πάει κατά μέτωπο με τον Νεντετσλιάρου, ο Ρουμάνος τον κλείνει εξαιρετικά και τον αναγκάζει να πάει στα δεξιά. Δυστυχώς η Ένωση δεν κατάφερε να απειλήσει στα τελευταία λεπτά με τις αλλαγές του Ιταλού στην εξέλιξη του δευτέρου ημιχρόνου να γίνονται αργά δίχως να φέρνουν κάποιο αποτέλεσμα.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (86’ Βασιλαντωνόπουλος), Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Ινσούα (86’ Ινσούα), Λόπες, Σάκχοφ (86’ Σαμπανάτζοβιτς), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Λιβάγια (46’ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (46’ Ολιβέιρα).

Λέστερ (Μπρένταν Ρότζερς): Σμάιχελ, Ολμπράιτον, Φοφανά, Μόργκαν, Φουκς (46’ Τόμας), Τζάστιν, Τσαντούρι (66’ Μεντί), Τίλεμανς, Ουντέρ (66’ Πρατς), Μάντισον (74’ Μπαρνς), Βάρντι (70’ Ιχεανάτσο).