25.10
22:25

Νευραλγικό διπλό στα Γιάννινα

Η ΑΕΚ μπορούσε να πάρει πιο εύκολα τη νίκη στα Γιάννινα απέναντι στον ΠΑΣ (0-1) όμως η αστοχία του Ολιβέιρα στο δεύτερο ημίχρονο και η απειρία του Μαχαίρα στο πρώτο, διατήρησαν για 90 λεπτά τις ελπίδες του ΠΑΣ για τον βαθμό

ΧΩΡΙΣ ΛΙΒΑΓΙΑ ΚΑΙ ΟΛΙΒΕΙΡΑ

Ο Μάσιμος Καρέρα επέλεξε να αφήσει εκτός της αρχικής εντεκάδας των Ιωαννίνων τους Λιβάγια και Ολιβέιρα ενώ επανάφερε το αγαπημένου του 4-2-3-1 ως σχήμα. Συγκεκριμένα στην άμυνα επέλεξε του Λόπες και Παουλίνιο στα άκρα με τους Χνιντ και Νεντελτσιάρου στα στόπερ. Στην μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Κρίστιτσιτς, Σακχόφ και Μάνταλος ενώ την τριάδα της επίθεσης συμπλήρωναν οι Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ και Μαχαίρας.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα η Ένωση είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, με τον Μαχαίρα από την δεξιά πτέρυγα να είναι πολύ κινητικός και τον Τάνκοβιτς από την απέναντι να συμπληρώνει. Η ΑΕΚ έκανε το παιχνίδι της όμως από την άλλη και ο ΠΑΣ δεν περιορίστηκε στην άμυνα του, έχοντας κι αυτός τις δικές του καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο. Μία από αυτές ήταν στο 8ο λεπτό όταν ο Ελευθεριάδης μπήκε απ’ τα αριστερά έκανε το γύρισμα, ο Νεντελτσεάρου απομάκρυνε, η μπάλα κατέληξε στον Λεό, αλλά οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν στη συνέχεια.

Η μεγάλη ευκαιρία της Ένωσης για να ανοίξει το σκορ ήρθε δύο λεπτά αργότερα όταν ο Τάνκοβιτς έδωσε στον Λόπες, ο οποίος έκανε το γύρισμα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, κατέληξε στον Μαχαίρα, αλλά το πλασέ του τελευταίου απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή από τον Πίρσμαν! Στο 16ο λεπτό ο Διαμαντόπουλος έδειξε πέναλτι μετά και από χρήση VAR σε φάουλ του Χουτεσιώτη πάνω στον Χνιντ. Ο Ανσαριφάρντ εκτέλεσε εύστοχα και η ΑΕΚ σε εκείνο τι σημείο πήρε το προβάδισμα. Μάλιστα ο δικέφαλος είχε ακόμη μία καλή στιγμή για να διπλασιάσει τα τέρματα της στο 24΄μετά από δυνατό διαγώνιο σουτ του Μαχαίρα το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο Χουτεσιώτης.

Ο ΠΑΣ λίγο μετά το μισάωρο ισοφάρισε το ματς όταν ο Πίρσμαν έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Παμλίδης πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Διαμαντόπουλος ωστόσο μετά από χρήση VAR ακύρωσε το γκολ σωστά καθώς ο Παμλίδης ήταν σε θέση οφσάιντ. Η ΑΕΚ στη συνέχεια μετά από ωραία προσπάθεια του Λόπες, ο οποίος έκανε τη σέντρα μέσα απ’ την περιοχή κι αριστερά, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ανσαριφάρντ ο οποίος έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του γκολκίπερ των Ιωαννίνων.

ΔΟΚΑΡΙ Ο ΠΑΣ, ΧΑΝΕΙ ΤΟ ΑΧΑΣΤΟ Ο ΟΛΙΒΕΙΡΑ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά και απείλησε! Μάλιστα στο 50’ η ομάδα των Ιωαννίνων είχε δοκάρι όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Σάλιακας ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά την έστειλε στο δοκάρι και μετά στην αγκαλιά του Τσιντώτα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ελευθεριάδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή κεφαλιά, ύστερα από όμορφη συνεργασία Παμλίδη – Καρτάλη, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να ισορροπήσει τον ρυθμό και στο 60’ μετά από ωραία σέντρα του Λιβάγια ο Σάκχοφ δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας. Λίγο αργότερα ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, ο Λιβάγια έκανε την κεφαλιά-ψαράκι, αλλά ο Χουτεσιώτης μπλόκαρε σταθερά. Η μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ για να κλειδώσει τη νίκη χάθηκε στο 80’ όταν η ΑΕΚ βγήκε με τον Σάκχοφ στην αντεπίθεση, αυτός έκανε την κάθετη, η μπάλα κόντραρε, κατέληξε στον Ολιβέιρα, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση! Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο παιχνίδι, με την ΑΕΚ να παίρνει το διπλό και τους πολύτιμους τρεις βαθμούς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης, Ελευθεριάδης, Λεό, Παμλίδης.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Νεντελτσεάρου, Χνιντ, Λόπες, Σάχοβ, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Μαχαίρας (70’ Ινσούα), Τάνκοβιτς (56’ Λιβάγια), Ανσαριφάρντ (70’ Ολιβέιρα).

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 16’ Χουτεσιώτης, 47’ Τάνκοβιτς, 51’ Ανσαριφάρντ, 56’ Καρτάλης, 57’ Σιόντης, 68’ Κάστρο, 70’ Κρίστιτσιτς, 90’ Τσιντώτας, 90’ Ινσούα