24.10
19:10

Με το δεξί η Βασίλισσα – Μίλησε η εμπειρία στο τέλος

Χάρης Κολχούρης

Η Βασίλισσα ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Basket League, νικώντας τον Ιωνικό με 68-81. Πρωταγωνιστές της ΑΕΚ οι έμπειροι της, οι οποίοι συνέβαλαν τα μέγιστα για να έρθει η πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Με το δεξί η Βασίλισσα κόντρα στον Ιωνικό, κερδίζοντας την ομάδα της Νίκαιας με 68-81. Η Ένωση έδειξε κακό πρόσωπο μέχρι και τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν και κατάφερε να αντιστρέψει την κατάσταση και να πάρει τα ηνία του σκορ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ άσχημα στην αναμέτρηση, έδειξε να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ιωνικού, ο οποίος μπήκε φορτσάτος. Τολιόπουλος, Φιτσπάτρικ και Πρίτζετ ξεκίνησαν καυτοί στην αναμέτρηση με εύστοχα τρίποντα, δίνοντας τα ηνία από νωρίς στην ομάδα τους (21-15). Μοναδικό σημείο… ζωής από την Βασίλισσα τον Ζήση, ο οποίος προσπάθησε  να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το σύνολο της Νίκαιας συνέχισε με την ίδια διάθεση και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Τολιόπουλο να σκοράρει διαδοχικά τρίποντα. Ο Λάνγκφορντ δεν κατάφερε να βρει ούτε στην συγκεκριμένη περίοδο τον καλό του εαυτό, σε αντίθεση με τον Κατσίβελη που βοήθησε στο κιτρινόμαυρο rotation. Οι παίκτες της Βασίλισσας δεν βρήκαν λύσεις τόσο αμυντικά, αλλά και επιθετικά, μένοντας πίσω στο σκορ με 7 πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-32).

Στο 3ο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά με διάθεση αντεπίθεσης και κατάφερε με ομαδική συνέπεια να αντιστρέψει την κατάσταση. Με ένα διαρκές σερί, οι κιτρινόμαυροι πήραν τα ηνία του αγώνα με 44-45. Έκτοτε, ο Ιωνικός δεν έμεινε μακριά από το σκορ και μείωνε συνεχώς την διαφορά των δύο ομάδων στον πόντο, κλείνοντας την περίοδο με 59-59.

Στο φινάλε, μίλησε η εμπειρία των κιτρινόμαυρων, οι οποίοι τράβηξαν το κουπί του σκοραρίσματος και κατάφεραν να διευρύνουν την διαφορά υπέρ της Βασίλισσας. Με μπροστάρη τον ανεβασμένο, προς τα τελευταία λεπτά, Λάνγκφορντ ανέβασε την διαφορά στο +13 (68-81), το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.