23.10
10:19

Στήθηκε σωστά, ρίσκαρε και την… πούλησε

Η Ένωση εμφανίστηκε πλήρως διαβασμένη για τον τρόπο παιχνιδιού της Μπράγκα, στήθηκε σωστά, ενώ όταν ρίσκαρε την… πούλησε ο Μάρκο Λιβάγια.

Μόνο θετική δεν ήταν η πρεμιέρα της ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League, με την βαριά ήττα που δεν άξιζε, αλλά γνώρισε απ’ την Μπράγκα στην Πορτογαλία με 3-0.

Οι Κιτρινόμαυροι ήθελαν να ξεκινήσουν με ένα θετικό αποτέλεσμα την διοργάνωση και να αποφύγουν την οποιανδήποτε ήττα, αλλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, δεν το απέδειξαν και έκαναν την πρώτη τους ήττα για τους ομίλους.

Ο Μάσιμο Καρέρα διάβασε πλήρως το παιχνίδι της Μπράγκα και το απέδειξε με το άριστο στήσιμο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, χαλώντας στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι του αντιπάλου, περιορίζοντας τον μακριά απ’ την εστία του Τσιντώτα, με εξαίρεση όμως στην φάση του γκολ στο 44ο λεπτό για το 1-0.

Η Ένωση προσπάθησε να χτυπήσει απ’ τις αντεπιθέσεις τους Πορτογάλους και αν ήταν πιο καλά τα τελειώματα του Ολιβέιρα θα μπορούσε να είχε ευτυχήσει και σε κάποιο τέρμα, αλλά δεν το πέτυχε και το δέχτηκε στην πρώτη αξιόλογη επίθεση της Μπράγκα προς την άμυνα της ΑΕΚ, με τις ευθύνες να βαραίνουν όλη την αμυντική λειτουργία που πιάστηκε στη συγκεκριμένη φάση μετεξεταστέα.

Άλλαξε σχηματισμό για να ρισκάρει, έβαλε Λιβάγια και την… πούλησε

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε το ίδιο δυνατά όπως στο πρώτο, προσπαθώντας να συνεχίσει το παιχνίδι της και να μην επηρεαστεί απ’ το γκολ που δέχτηκε λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου και το κατάφερε.

Μάλιστα, στο 62ο λεπτό ο Καρέρα προχώρησε και σε αλλαγές για να ρισκάρει και να προσπαθήσει να πάρει κάτι καλύτερο απ’ το ματς, ρίχνοντας μέσα τον Μάρκο Λιβάγια και τον Μουαμέρ Τάνκοβιτς, αλλάζοντας το σχηματισμό σε 4-3-3.

Με την είσοδο των δυο παικτών, η Ένωση απείλησε κατευθείαν, αλλά το άστοχο τελείωμα του Ολιβέιρα σε -σχεδόν- κενό τέρμα, δεν έφερε την ισοφάριση για τους Κιτρινόμαυρους και απ’ εκεί και έπειτα ήρθε η… κόλαση.

Η ΑΕΚ δεν δημιούργησε καμία άλλη ευκαιρία να απειλήσει τον Ματέους, ενώ οι ποδοσφαιριστές φαινόντουσαν εκτός τόπου και χρόνου με πρώτο απ’ όλους τον Μάρκο Λιβάγια.

Ο Κροάτης επιθετικός, κρατούσε άσκοπα την μπάλα και απ’ τα δικά του πόδια, δημιουργήθηκαν τα δυο γκολ της Μπράγκα (!), καθώς στο 2-0 και βγάζοντας την ΑΕΚ στην επίθεση, έδωσε χωρίς πίεση την μπάλα στον Γκαλένο, ενώ στο 3-0 πιέστηκε και έχασε την μπάλα στη σέντρα και το χειρότερο όλων έμεινε στο έδαφος μέχρι να δεχτεί το γκολ η Ένωση.

Ο Λιβάγια μπήκε για να βγει ο Δικέφαλος στην αντεπίθεση και να πάρει κάτι καλύτερο στο ματς, αλλά αντιθέτως εμφανίστηκε ένας σωσίας του Κροάτη που ήταν ο καλύτερος… συμπαίκτης της Μπράγκα.

Έχει ευθύνες και ο Καρέρα αλλά…

Σε μια ήττα προφανώς έχεις τις ευθύνες και ο προπονητής της ομάδας, αλλά στην προκειμένη περίπτωση το μόνο που μπορεί κάποιος να του καταλογίσει είναι για τις επιλογές κάποιων παικτών στην ενδεκάδα, ή στις αλλαγές όπως για παράδειγμα του Τσιγκρίνσκι.

Όταν ο Ουκρανός αντικαταστάθηκε, η Μπράγκα ήταν σαν να κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που θα μπορούσε να αποσοβήσει, βγάζοντας έναν εκ’ των Σβάρνα και Νεντελτσιάρου, αν και το πιθανότερο είναι να επιλέχθηκε ο “Τσίγκρι” λόγω επιβάρυνσης των αρκετών αγωνιστικών λεπτών στα πόδια του.

Σίγουρα όμως, δεν έχει καμία ευθύνη για το στήσιμο και το διάβασμα της Ένωσης, ο Καρέρα προσπαθεί με σημαντικές απουσίες όπως του Σιμόες απ’ τα χαφ και χωρίς κάποιον άλλον κόφτη διαθέσιμο, να παρατάξει την όσο δυνατή καλύτερη ενδεκάδα στον αγωνιστικό χώρο και ανάλογα τον αντίπαλο της.