22.10
23:55

Κάτι δεν πήγε καλά Μάσιμο…

Η ΑΕΚ δέχτηκε τρία γκολ στην Πορτογαλία (3-0) και επιστρέφει στην Αθήνα με κάτω το κεφάλι – Βαριά ήττα για τους «κιτρινόμαυρους» στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, αλλά πρέπει τώρα να κοιτάξει το παιχνίδι της Κυριακής στα Γιάννενα για το πρωτάθλημα

ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ ΜΑΣΙΜΟ

Ο Ιταλός τεχνικός επέλεξε το 3-5-2 ως σχηματισμό για το παιχνίδι στην Πορτογαλία με τους Τσιγκρίνσκι, Σβάρνα, Νεντελτσιάρου στην τριάδα της άμυνας και Λόπες, Βασιλαντωνόπουλο στα άκρα ως μπακ χαφ. Στο κέντρο επέλεξε να ξεκινήσει τους Κρίστιτσιτς, Σακχόφ και Μάνταλο ενώ μπροστά έπαιζαν οι Ανσαριφάρντ και Ολιβέιρα.

Το παιχνίδι στο πρώτο μέρος είχε καλό ρυθμό και η ΑΕΚ περιόρισε τους Πορτογάλους εκτός περιοχής της. Βέβαια η Μπράγκα έπαιζε και έβρισκε τελικές ακόμη και με μακρινά σουτ, όμως στην Ένωση έψαχναν να βρουν τέρμα κυρίως το γκολ μετά από αντεπιθέσεις. Στο 3ο λεπτό ο Αντρέ Κάστρο για τη Μπράγκα θα κάνει το σουτ με τον Τσιντώτα να αποκρούει εύκολα, ενώ αμέσως στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ έτρεξε με τον Μάνταλο ο οποίος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά όμως ο Ολιβέιρα δεν μπόρεσε να μπει καλά στην πορεία της μπάλας αν και βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι. Η Μπράγκα είχε ένα καλό σουτ εκτός περιοχής του Παουλίνιο με τη μπάλα να φεύγει εκτός εστίας του Τσιντώτα.

Η ΑΕΚ είχε ένα σουτ στο 17’ με τον Ολιβέιρα αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά έξω από την εστία των Πορτογάλων. Κοντά στο ημίωρο η ΑΕΚ είχε ωραία επίθεση όταν ο Βασιλαντωνόπουλος έδωσε ωραία τη μπάλα στον Ανσαριφάρντ αυτός προσπάθησε να γυρίσει αλλά ο Βιάνα έκοψε τη μπάλα αι έχουμε το πρώτο κόρνερ για την ΑΕΚ.

Ο ρυθμός ανέβηκε λίγο πριν το ημίχρονο με την Μπράγκα να έχει καλή στιγμή όταν ο Καρβαλιάλ σηκώθηκε στο ύψος του πέναλτι πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Τσιντώτα. Στο 40’ ο Μάνταλος προσπάθησε να αλλάξει πλευρά τη μπάλα και να δώσει στον Ολιβέιρα αλλά ο γκολκιίπερ της Μπράγκα είχε βγει και έκοψε τη μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα αριστερά έκανε την ενέργεια και το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ πάνω από την εστία της Μπράγκα. Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια χωρίς γκολ, η Μπράγκα βγήκε στην επίθεση και μετά από σέντρα του Εσκάγιο ο Γκαλένο έκανε την κεφαλιά νικώντας τον Βασιλαντωνόπουλο στην μονομαχία και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ.

ΟΛΙΒΕΙΡΑ ΤΑ ΧΑΝΕΙ, ΜΠΡΑΓΚΑ «ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ»

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ανέβηκε, ειδικά μετά τις αλλαγές του Καρέρα, ο οποίος έριξε στη μάχη τον Τάνκοβιτς και τον Λιβάγια. Μάλιστα η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή στο 50’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου ο Τσιγκρίνσκι μπήκε στη φάση έκανε και την προβολή αλλα ο Ματέους μπλόκαρε τη μπάλα. Επτά λεπτά αργότερα η Μπράγκα απείλησε αλλά ο Τσιντώτας ήταν εκεί. Ο γκολκίπερ της ΑΕΚ έβγαλε με σπουδαία επέμβαση τη μπάλα σε κόρνερ μετά από ωραίο μακρινό σουτ. Οι Πορτογάλοι είχαν στη συνέχεια νέα διπλή χαμένη ευκαιρία. Το πρώτο σουτ του Αντρέ Κάστρο απομάκρυνε ο Τσιντώτας και το δεύτερο σουτ του Γκαλένο έφυγε έξω.

Η ευκαιρία της ΑΕΚ για ισοφάριση χάθηκε στο 63’. Ωραία κάθετη προς τον Τάνκοβιτς ο οποίος πέρασε τον γκολκίπερ αλλά έφυγε πλάγια με τον Ολιβέιρα να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω. Αυτή ήταν ίσως η καύτερη ευκαιρία της Ένωσης στο παιχνίδι. Η Μπράγκα όμως ήταν αυτή που σκόραρε στη συνέχεια και δεύτερη φορά και έστειλε τις όποιες ελπίδες των «κιτρινόμαυρων» στον κουβά. Στο 78’ μετά από ωραία ενέργεια του Γκαλένο που έκλεψε τη μπάλα, έτρεξε πολλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και την κατάλληλη στιγμή έδωσε στο Παουλίνιο ο οποίος με διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0. Λίγο αργότερα οι Πορτογάλοι τριπλασίασαν τα τέρματα τους μετά από λάθος του Λιβάγια με τον Αντρέ Όρτα να πλασάρει για το τελικό 3-0.

ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Εσγκάιο, Μπρούνο Βιάνα, Κάρμουν, Σικέιρα, Αντρέ Κάστρο, Φρανσέρζιο (84’ Μόουρα), Μεδέιρο, Χόρτα (59’ Μεδέιρο), Γκαλένο (84’ Αλ Μουσράτι), Παουλίνιο.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι (62’ Τάνκοβιτς), Νεντελτσεάρου, Λόπες, Βασιλαντωνόπουλος, Κρίστισιτς, Σάκχοβ, Μάνταλο, Ανσαριφάρντ (62’ Λιβάγια, 89’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα.

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 20’ Μάνταλος, 35’ Νεντελτσιάρου, 55’ Σικέιρα, 56’ Κάρμπ, 66’ Ολιβέιρα, 69’ Εσκάιο