12:01

ΑΕΚΑΡΑ και Βασίλισσα στο Μπερναμπέου (VIDEO)

Σαν σήμερα (22/10) το 2002 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε την Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» για την 4η αναμέτρηση για την φάση ομίλων του Champions League, πετυχαίνοντας ιστορικό αποτέλσμα.

Με το μεγαθήριο Ρεάλ Μαδρίτης και τις Ρόμα και Γκένκ κληρώθηκε η Ένωση να αγωνιστεί στους ομίλους του Champions League, με τους κιτρινόμαυρους να γίνονται το… φόβητρο της μεγάλης Ρεάλ.

Στον πρώτο αγώνα, στο κατάμεστο «Νίκος Γκούμας» απέσπασε σημαντική ισοπαλία η ομάδα των Κασίγιας, Ρονάλντο, Ζιντάν, Καμπιάσο κλπ, καθώς το 3-3 δεν άφησε ευχαριστημένη την ΑΕΚ που μπορούσε να πάρει και την νίκη.

Μάλιστα, η εμφάνιση της Ένωσης ανησύχησε τόσο τους παίκτες της Ρεάλ, όπου ο Γκούτι φώναζε στη μεικτή ζώνη «ελάτε Μαδρίτη και θα σας διαλύσουμε». Τελικά έφτασε η ώρα που ο Δικέφαλος πάτησε το χορτάρι του Σαντιάγκο Μπερναμπέου και έγραψε μία ακόμα «χρυσή» σελίδα στην ιστορία της.

Οι Ισπανοί κατάφεραν να προηγηθούν με δυο γκολ του Μακμάναμαν, στο 24ο και 43ο λεπτό της αναμέτρησης και όλοι περίμεναν μια «βαριά» ήττα για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς. Ο Ελληνοσέρβος όμως κατάφερε να κάνει τα… μαγικά του από τον πάγκο και να πάρει η ΑΕΚ σημαντική ισοπαλία.

Η κίνηση του Ντούσο να βγάλει στο 54’ τους Τσιάρτα και Ντέμη και στη θέση τους να βάλει Μαλαδένη και Ίβιτς, αλλά και η αλλαγή του Γεωργάτου με τον Σεντένο αποδείχθηκαν «χρυσές» για τους κιτρινόμαυρους, που μετά το 70’… εξαφάνισαν την Ρεάλ.

Στο 74ο λεπτό, ο Σεντένο κερδίζει και εκτελεί κόρνερ, με τον Κατσουράνη με κεφαλιά να μειώνει σε 2-1. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Μαλαδένης συνεργάστηκε ωραία με τον Ίβιτς και ο τελευταίος «τελείωσε» τον Κασίγιας, δίνοντας την ευκαιρία στον Σεντένο να ισοφαρίσει σε 2-2, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα χειροκροτήματα στο τέλος της αναμέτρησης πήγαν στους παίκτες της ΑΕΚ, της πραγματικής Βασίλισσας, όπου την επόμενη μέρα γνώρισε την αποθέωση από τον διεθνή τύπο. Μία ματιά στο ρόστερ των Ισπανών, αρκεί για να καταλάβει κανείς το μέγεθος του αποτελέσματος αυτού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ: Χιώτης, Ζαγοράκης, Κωστένογλου, Ράϊτ, Καψής, Κασάπης, Κατσουράνης, Γεωργάτος (69΄Σεντένο), Λάκης, Τσιάρτας (54΄Μαλαδένης), Νικολαϊδης (54΄΄Ιβιτς) (Μπάγιεβιτς)

Ρεάλ Μαδρίτης: Κασίγιας, Σαλγκάδο, Ιέρο, Ελγκέρα, Ρ.Κάρλος (75΄Μπράβο), Καμπιάσο, Θελάδες, Ζιντάν (61΄Σολάρι), Μακμάναμαν (82΄Μινιαμπρές), Γκούτι, Ρονάλντο (ΝτελΜπόσκε)