19.10
09:30

Με το “δεξί” (56-32) το Μπάσκετ με Αμαξίδιο!

Με 56-32 επικράτησε η ΑΕΚ του Ηφαίστου Πάτρας για την 1η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Η “Ένωση” ξεκίνησε με το “δεξί” την πορεία της στο Πρωτάθλημα πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση, ενώ αμφότερες οι ομάδες απόλαυσαν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι.

Το “παρών” στο “Απ. Κόντος” της Νέας Φιλαδέλφειας έδωσαν ο Πρόεδρος του Συλλόγου, Αλέξης Αλεξίου, ο Αντιπρόεδρος, Λευτέρης Αρχόντης, και ο Γενικός Αρχηγός, Ηλίας Χατσίκας.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε κεφάλι στο σκορ (4-6). Παρά τις εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, οι δύο ομάδες διατηρούνταν κοντά στο σκορ. Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν ρυθμούς και με τον Κότσαρη κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος της περιόδου σε 10-10.

Από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα, οι παίκτες της Ευδοκίας Παπαϊωάννου πίεσαν σε όλο το γήπεδο, κίνηση που απέδωσε αμέσως με συνεχόμενες “κλεμμένες” μπάλες και επιπλέον επιθέσεις. Η ΑΕΚ έτσι κατάφερε να βρει σκορ και να φτάσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (28-15), με τον Χαλδαίο να οργανώνει άψογα την επίθεση του “Δικεφάλου”.

Όμοια ήταν η κατάσταση και στο δεύτερο ημίχρονο, όπου η ΑΕΚ για δύο δεκάλεπτα δεν άφησε το πόδι από το… γκάζι και με πλουραλισμό στην επίθεση (Πανίδης, Χαλδαίος, Κότσαρης) βρέθηκε στο +21 (44-23). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και τελικώς η ΑΕΚ κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με 56-32.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα Μπάσκετ με Αμαξίδιο, το επόμενο Σαββατοκύριακο (24-25/10) όταν και φιλοξενείται στην Κρήτη από τους τοπικούς Αετούς.

ΑΕΚ – Ήφαιστος Πάτρας 56-32