18.10
00:05

Γκολ ο Γιακουμάκης και βαθμό η Φένλο

«Φωτιά» έχει πάρει το ολλανδικό πρωτάθλημα με τις ισορροπίες στο βαθμολογικό πίνακα να αλλάζουν εβδομάδα με την εβδομάδα.

Στο πρώτο σκέλος της 5ης αγωνιστικής, η Τβέντε «πάτησε» (έστω και με αγώνα περισσότερο) στην κορυφή της βαθμολογίας μετά το σπουδαίο «διπλό» με 3-0 που πήρε στην έδρα της Βίλεμ. Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Βαγγέλης Παυλίδης χωρίς να βρει δίχτυα, ενώ για τους νικητές ο Λάζαρος Λάμπρου μπήκε αλλαγή στο 66ο λεπτό.

Απίστευτο ματς έγινε στο «AFAS Stadion» του Αλκμάαρ, όπου η τοπική ομάδα προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο μέρος, αλλά η Φένλο (παίζοντας με παίκτη παραπάνω από το 41′, μετά την αποβολή του Σβένσον) με τρομερή επιμονή στο φινάλε κατάφερε να «κλέψει» το βαθμό, χάρις σε δύο γκολ των Λίνθορστ στο 86′ και το εύστοχο πέναλτι του Γιακουμάκη στο 87′.

Αυτό ήταν το 5ο τέρμα του Έλληνα επιθετικού στην Eredivisie που έχει ξεκινήσει τη σεζόν «καυτός».

Την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βααλβάικ και μάλιστα εκτός έδρας, επικρατώντας 1-0 της Χέρακλες.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής, οι σκόρερ και η βαθμολογία της Eredivisie, έχουν ως εξής:

Βίλεμ-Τβέντε               0-3 (2′, 62′ Ντανίλο, 48′ Οοστερβόλντε)

Χέρακλες-Βααλβάικ          0-1 (26′ Μπακαρί)

Αλκμααρ-Φένλο              2-2 (2′ Κάρλσον, 24′ Στενγκς – 86′ Λίνθορστ, 87′ πέν. Γιακουμάκης)