15.10
09:05

Νίκη πριν το… άβατο (VIDEO)

Σαν σήμερα (15/10) το 1989 η ΑΕΚ αντιμετώπιζε τον Άρη, στο «Βικελίδης» για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, σε μία έδρα που αντιμετώπιζε διαρκώς πρόβλημα.

Ο αγώνας είχε προγραμματιστεί τρεις μέρες πριν το μεγάλο ματς με την Μαρσέϊγ για το Κύπελλο Πρωταθλητριών, με την ΑΕΚ να θέλει την νίκη ώστε να πάρει το διπλό σε μία… άβατη για την ίδια έδρα.

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» οι κιτρινόμαυροι αντιμετώπιζαν διαρκώς προβλήματα, ακόμα και χρονιές που κατακτούσε το πρωτάθλημα, κάτι που «έσπασε» μία μέρα σαν την σημερινή.

Η Ένωση προηγήθηκε στο 28’, με γκολ του μεγάλου Σαβέβσκι, ενώ το δεύτερο ημίχρονο άργησε να αρχίσει αισθητά, καθώς οι φίλοι του Άρη πετροβόλησαν τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Οικονομόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κούης μείωσε, στο 68΄, για τους Θεσσαλονικείς αλλά ο Ντάνιελ Μπατίστα έκανε το 1-2. Στο 77ο λεπτό, ο κιτρινόμαυρος παίκτης  έδωσε μεγάλο διπλό στην ομάδα.

Στον πάγκο της ομάδας έκατσε ο Πέτρος Ραβούσης, καθώς ο Μπάγεβιτς παρακολουθούσε την Μαρσέϊγ στην Γαλλία. Αξίζει να σημειωθεί πως μετά από αυτή την νίκη, η ΑΕΚ κέρδισε ξανά το 2001, ύστερα από 12 χρόνια.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Οικονομόπουλο, Βασιλόπουλο, Χατζή, Μανωλά, Κούτουλα, Παπαϊωάννου, Πατίκα (46΄Μπατίστα), Σαβέβσκι, Χριστοδούλου (71΄Σταματή), Οκόνσκι, Σαββίδη.

Άρης: Καρκαμάνης, Μουστακίδης, Πατσιαβούρας, Τσουρέλας, Κούης, Μπουγιουκλής, Λημνιάτης, Μολλέρ, Δημητριάδης, Οικονομίδης (79’ Σαμώλης), Τσέλιος (62’ Αλεξανδρίδης)