07.10
22:07

Κιτρινόμαυρη η Φιλαδέλφεια – Άνετα τον Ιωνικό

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια έφτασαν σε ακόμα μία νίκη (35-21) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Handball Premier. Στο δεύτερο μέρος ανέβασε στροφές και «τελείωσε» το ματς στο πρώτο 10λεπτο.

Άνετο απόγευμα για την ΑΕΚ καθώς κόντρα στον Ιωνικό έδειξε συγκέντρωση και αποφασιστικότητα, παίρνοντας εύκολα την 4η σερί νίκη.

Στο «Ζαχαρίας Αλεξάνδρου» οι Μάγκες επικράτησαν με 35-21 επί της ομάδας της Νέας Φιλαδέλφειας και διατήρησε το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα και την κορυφή.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ (2-2). Η ΑΕΚ δεν άφηνε περιθώρια ελπίδας στον αντίπαλο και διατηρούσε μικρή διαφορά (4-7). Ο Ιωνικός πίεζε όμως δίχως αποτέλεσμα (10-14).

Το σφύριγμα του ημιχρόνου βρήκε τους Μάγκες στο +4 (13-17), δίχως να πιάνουν μεγάλη απόδοση. Όλα ήταν ανοιχτά ενόψει του δεύτερου μέρους και η ΑΕΚ έπρεπε να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αυτό και έκανε η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια. Η διαφορά από τον Ιωνικό εκτοξεύτηκε (15-27) και η Ένωση πάτησε γκάζι προς την νίκη. Ανέβασαν ρυθμό αμυντικά και ήταν εύστοχοι επιθετικά διατηρώντας διαφορά ασφαλείας (18-30).

Στο τέλος η ΑΕΚ πανηγύρισε την 4η νίκη όντας στο +14 (35-21). Η Νέα Φιλαδέλφεια βάφτηκε… κιτρινόμαυρη και οι Μάγκες διατηρήθηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-7, 6-10, 10-13, 11-15, 13-17 (ημχρ.), 13-20, 14-24, 15-27, 16-29, 19-31, 21-35.