01.10
23:45

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΑΕΚ! Στους ομίλους με ανατροπή του αιώνα!

Η αρμάδα του Μάσιμο Καρέρα πήρε την πρόκριση για τους ομίλους του Europa League σε ένα παιχνίδι που θα μείνει χαραγμένο στην σύγχρονη ιστορία της! Πρώτα ο Σιμόες με οβίδα από τα 30 μέτρα ισοφάρισε την άχαρη Βόλγσμπουργκ και στο 95’ η χρυσή αλλαγή του Ιταλού, ο Ανσαριφάρντ με απίστευτο τρόπο έκανε τελικό 2-1

ΧΩΡΙΣ ΛΙΒΑΓΙΑ Η ΑΕΚ

Ο Καρέρα διατήρησε το… αγαπημένο του 4-3-3 και στην σημερινή αναμέτρηση έχοντας εκπλήξεις όσον αφορά τα πρόσωπα καθώς εκτός εντεκάδας έμεινε ο Μάρκο Λιβάγια. Συγκεκριμένα η ΑΕΚ ξεκίνησε με τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια ενώ στην άμυνα βρέθηκαν οι Ινσούα, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας και Βασιλαντωνόπουλος. Στη μεσαία γραμμή μαζί με τους Σιμόες και Τσιγκρίνσκι ξεκίνησε ο Σακχόφ με τον Πέτρο Μάνταλο να μετακινείται στην επιθετική τριάδα και το αριστερό άκρο. Ολιβέιρα και Γκαρσία συμπλήρωναν τις υπόλοιπες δύο θέσεις τις επίθεσης.

Η Ένωση στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στους Γερμανούς, με τον Καρέρα να έχει διαβάσει σωστά το παιχνίδι. Η μεσαία γραμμή ήταν εξαιρετική ενώ το τρικ με τους πλάγιους ακραίους που κατέβαιναν και βοηθούσαν ανασταλτικά έπιασε με τους «κιτρινόμαυρους» να περιορίζουν την κινητικότητά των παικτών της Βόλφσμπουργκ.

Στο 4ο λεπτό ωραία συνεργασία των Κρίστισιτς και Ολιβέιρα, αλλά το σουτ του Πορτογάλου ήταν κακό. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι Γερμανολι μετά από λάθος κατέβασμα του Γκαρσία στην άμυνα βρέθηκαν σε θέση βολής όμως ο Τσιντώτας βγήκε γρήγορα και απόκρουσε το σουτ για να κρατήσει το μηδέν. Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και είχε μάλιστα και καλή στιγμή στο 14’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου και σουτ του Τσιγκρίνσκι που πέρασε πάνω από την εστία του Πέρβαν.

ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ

Η στιγμή που σημάδεψε το πρώτο ημίχρονο ήταν η χαμένη εκτέλεση πέναλτι του Πέτρου Μάνταλου στο 18’. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ανέλαβε την εκτέλεση μετά το πέναλτι που κέρδισε ο Κρίστισιτς όμως ήταν κακή και σε εκείνο το σημείο χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για τον δικέφαλο να πάρει κεφάλι.

Η Βόλφσμπουργκ απείλησε στο 25ο λεπτό με μακρινό σουτ του Άρνολντ όμως ο Τσιντώτας ήταν σε ετοιμότητα. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια ισόπαλες, οι Γερμανοί στην τελευταία τους προσπάθεια βρήκαν γκολ, μετά και από αναμπουμπούλα στην άμυνα της Ένωσης. Ο Μπρέκαλο μπήκε στη μεγάλη περιοχή, ύστερα από λάθος απομάκρυνση του Ινσούα, έστρωσε στον Μεχμέντι και εκείνος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα για το 0-1.

Η ΑΝΑΤΡΟΠΗ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ακολούθησε την ίδια ακριβώς συνταγή. Το κέντρο της ήταν πολύ καλό με τον Σιμόες να καταπίνει άπειρα χιλιόμετρα και τους Κρίστιτσιτς, Σακχόφ να συμπληρώνουν. Μάλιστα ο Ιταλός τεχνικός πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου τον Μάνταλο που έδειχνε να έχει επηρεαστεί και από τη χαμένη εκτέλεση πέναλτι του πρώτου ημιχρόνου και στη θέση του μπήκε ο Λιβάγια.

Η ΑΕΚ είχε μια πρώτη καλή στιγμή με ένα σουτ του Σιμόες που κατέληξε στην αγκαλιά του Πέρβαν. Λίγο αργότερα ο Μεχμέντι έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, αλλά ο Τσιντώτας μπλόκαρε την μπάλα. Η Βόλφσμπουργκ είχε ακόμα μια καλή στιγμή όταν ο Μπρέκαλο έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Βασιλαντωνόπουλο και κατέληξε κόρνερ.

ΤΟ ΓΚΟΛ ΟΒΙΔΑ ΤΟΥ ΣΙΜΟΕΣ ΚΑΙ Η ΧΡΥΣΗ ΑΛΛΑΓΗ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ

Όμως η Ένωση δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της κουβέντα στο ματς. Την αρχή έκανε λοιπόν ο Πορτογάλος σταρ της σημερινής αναμέτρησης. Ο Κρίστισιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος, έδωσε στον Ινσούα, ο οποίος έστρωσε στον Σιμόες και ο Πορτογάλος με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Οι Γερμανοί μέχρι εκείνο το σημείο πίστευαν ότι μπορούσαν να κλέψουν με κάποιο τρόπο την πρόκριση, όμως η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και την άξιζε αυτό το φινάλε. Η Βόλφσμπουργκ είχε καλή στιγμή στο 78΄όταν ο Τσιντώτας δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα, σε σέντρα του Γκιλαβογκί, αλλά στη συνέχεια της φάσης υπάρχει οφσάιντ. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ χάνει καλή στιγμή με μπαλιά ακριβείας του Τσιγκρίνσκι και τον Σακχόφ να τσιμπάει μόνος του τη μπάλα αλλά χωρίς δύναμη. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση, η ψυχή του δικεφάλου ήταν αυτή που τελικά υπερίσχυσε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Ανσαριφάρντ μετά από πάσα του Λιβάγια πρόλαβε τον Λεκρουά, βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε υπέροχα για το 2-1 στέλνοντας την ΑΕΚ στους ομίλους του Europa League.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Μάνταλος (62’ Λιβάγια), Γκαρσία (81’ Μαχαίρας), Ολιβέιρα (87’ Ανσαριφάρντ).

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Πέρβαν, Ρουσιγιόν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Πάουλο Οτάβιο, Σλάγκερ (60’ Γκέρχαρντ), Άρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο (79’ Μπιάλεκ), Βέργκχορστ.