01.10
20:23

Στους «4» η Βασίλισσα – Με συνοπτικές διαδικασίες την Νίμπουργκ

Χάρης Κολχούρης

Η Βασίλισσας είναι στα ημιτελικά του BCL, κερδίζοντας εύκολα την Νίμπουρκ με 94-82. Έχοντας σε εξαιρετική μέρα σχεδόν άπαντες, η ΑΕΚ δεν πιέστηκε και περιμένει τον αντίπαλο της.

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγώνα, ούσα πολύ αγχωμένη και αστόχησε σε αρκετές συνεχόμενες επιθέσεις, πριν οι Γκίκας και Λάνγκφορντ ανοίξουν το σκορ. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς η Βασίλισσα αντιμετώπιζε προβλήματα στα αμυντικά ριμπάουντ και στην περιφερειακή άμυνα, κάτι που οδήγησε το σκορ στο 11-18! Έπειτα, αντέδρασε και με μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους (21-23).

Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, Ράις, Λάνγκφορντ και Λοτζ’έσκι συνέβαλαν ώστε η Ένωση να ανακτήσει τα ηνία του σκορ και να επιβληθεί των Τσέχων. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμη και σε διψήφια διαφορά πόντων (42-32), με τον Νίκο Γκίκα να έχει καταλυτικό ρόλο στην επιθετική αντεπίθεση της ΑΕΚ. Τα λάθη στην άμυνα περιορίστηκαν, αλλά οι αδυναμίες ήταν εμφανείς, οδηγώντας στο 44-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, με τους Γκίκα και Γιάνκοβιτς να ευστοχούν σε γρήγορα τρίποντα. Οι Τσέχοι με ένα δικό τους σερί (7-0) μείωσαν στους 3 την εις βάρος τους διαφορά (50-47), αλλά η συνέχεια ήταν επιβλητική. Η ΑΕΚ έχοντας πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ και συμπαραστάτη τον Γκίκα εκτόξευσαν την διαφορά ακόμα και στο +15 (65-50), με το τελικό σκορ του δεκαλέπτου να είναι 69-58.

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη μάχη της αναμέτρησης, η Νίμπουρκ συνέχισε με άσχημα ποσοστά στις βολές που την έθεσαν σε μεγάλο βαθμό, εκτός διεκδίκησης του αγώνα. Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δοκίμασε 5-αδα με 3 γκαρντ  (Ράις, Λάνγκφορντ, Ζήσης), θέλοντας να… τελειώσει το παιχνίδι και το πέτυχε. Η διαφορά ήταν σταθερά σε διψήφιο αριθμό και η εμπειρία των κιτρινόμαυρων έκανε την διαφορά στο φινάλε, καταλήγοντας στο τελικό 94-82.

Το βράδυ θα ξέρει ποιος θα είναι ο αντίπαλος της, ανάμεσα σε Σαραγόσα και Τενερίφη, σε έναν αγώνα που αναμένεται με πολύ μεγάλη ανυπομονησία.