27.9
22:23

Πυρ… με Γκαρσία και Μαχαίρα η ΑΕΚ!

Άνοιξαν λογαριασμό οι νέοι της ΑΕΚ που βρήκαν την Λαμία ως μια καλή ευκαιρία για να αποδείξουν τι αξίζουν! Γκολ ο Γκαρσία στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, γκολ και ο Ενομπακάρε, ασίστ και τρομερή εμφάνιση από Μαχαίρα

Η ΕΚΠΛΗΞΗ ΤΟΥ ΚΑΡΕΡΑ

Ο Ιταλός επιμένει σε μία ακόμα αναμέτρηση να κατεβάζει την Ένωση με το 4-3-3 αυτή τη φορά όμως επεφύλασσε εκπλήξεις όσον αφορά τα πρόσωπα που επέλεξε για την εντεκάδα. Επέλεξε λοιπόν τον Μαχαίρα για το αριστερό άκρο της επίθεσης ενώ στη μεσαία γραμμή ξεκίνησε ο Κρίστιτσιτς με τον Σακχόφ αντί του Σιμόες που έμεινε στον πάγκο για να ξεκουραστεί και ενόψει της αναμέτρησης με την Βόλφσμπουργκ. Παράλληλα επιλέχθηκε ο Λόπες στο αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Ινσούα και πάλι για λόγους ροτέισιον.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Ένωση που είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά και τις στιγμές για να κλειδώσει το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» με πολύ καλή παρουσία του Σακχόφ στο κέντρο αλλά και κινητήριο μοχλό τον Γκαρσία από τα αριστερά της επίθεσης. Μάλιστα η ΑΕΚ είχε τις ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ από το 1ο μόλις λεπτό όταν ο Μάνταλος έκανε τη σέντρα απ’ τα δεξιά, ο Μαχαίρας πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Επασί. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η όμορφη κίνηση του Ανσαριφάρντ κατέληξε με ένα ωραίο σουτ από τον Ιρανό αλλά και πάλι ο γκολκίπερ της Λαμίας μπλόκαρε τη μπάλα. Η Λαμία βγήκε μπροστά και είχε μια καλή στιγμή στο 5ο λεπτό όταν ο Προβυδάκης εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε καλή ευκαιρία στο 12’ όταν μετά από ωραία συνεργασία των Μάνταλου-Ανσαριφάρντ, ο τελευταίος σούτερε λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Επασί που μπλόκαρε και πάλι. Στην αμέσως επόμενη στιγμή η Ένωση ανοίγει το σκορ με τον Γκαρσία. Ο Λόπες έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Ανσαριφάρντ κατέβασε την μπάλα, ο Αντέτζο απομάκρυνε, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Γκαρσία, ο οποίος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Επασί για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαχαίρας είχε ένα σουτ άστοχο ενώ στο 23’ η Λαμία με μακρινό σουτ του Ρόμανιτς δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Τσιντώτα. Ο δικέφαλος κατέβασε ταχύτητα και λίγο πριν την ανάπαυλα θα μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της. Πρώτα στο 39’ όταν ο

Σάκχοφ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και έπειτα στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου όταν ο Ανσαριφάρντ βρέθηκε απέναντι στον Επασί, άργησε να πλασάρει, βγήκε πλάγια, γύρισε στον Γκαρσία, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στον Αντέτζο και απομακρύνθηκε.

ΠΩ ΠΩ ΕΝΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΣ

Ο νεαρός μεσοεπιθετικός ήταν η αποκάλυψη του Καρέρα καθώς στο δεύτερο ημίχρονο, ο νεαρός πήρε ακόμα πιο πολλές πρωτοβουλίες πάνω του ενώ είχε συμμετοχή και ασιστ στο δεύτερο γκολ του Κρίστιτσιτς. Η ΑΕΚ είχε μπει με διάθεση και στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο 48’ ο Λιβάγια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Σάκχοφ πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Επασί. Δέκα λεπτά αργότερα η Ένωση χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-0 μετά από υπέροχη προσπάθεια του Μαχαίρα, ο οποίος έκανε το γύρισμα, αλλά ο Ανσαριφάρντ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια και η κεφαλιά του Μάνταλου από δύσκολη θέση κατέληξε κι εκείνη στο δοκάρι.

Η Λαμία είχε μία απάντηση στο 54’  με ένα μακρινό σουτ του Μπεχαράνο που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Τσιντώτας ενώ άλλη μια καλή στιγμή για την Λαμία στο 58’ όταν ο Καραμάνος μπήκε απ’ τα δεξιά, έκανε το γύρισμα, αλλά ο Βασιλαντωνόπουλος μπήκε την τελευταία στιγμή στην πορεία της μπάλας και έδιωξε σε κόρνερ. Η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή στην αμέσως επόμενη φάση βγαίνοντας στην αντεπίθεση ο Λιβάγια συνέκλινε, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Επασί μπλόκαρε την μπάλα. Περίπου στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ κλείδωσε τη νίκη στο ΟΑΚΑ. Ο Μαχαίρας και πάλι με όμορφη προσπάθεια έστρωσε στον Κρίστισιτς και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 2-0. Η Λαμία είχε καλή στιγμή για να μειώσει το σκορ καθώς ο Τσιντώτας δεν απομάκρυνε σωστά την μπάλα, η μπάλα κατέληξε στο Ρόμανιτς, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Χνιντ έβαλε την προβολή και παραχώρησε κόρνερ. Παρ’ όλα αυτά ο δικέφαλος ολοκλήρωσε το έργο του και με τρίτο τέρμα όταν ο Αλμπάνης μετά από ωραία προσπάθεια στο 85′ , γύρισε στον Ενομπακάρε που πλάσαρε προ κενής εστίας για το 3-0.

Πλέον η Ένωση μετά και από αυτό το θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα με δεύτερη νίκη, κοιτάζει το επόμενο ματς αυτό με την Βόλφσμπουργκ στο ΟΑΚΑ για τα πλέι οφ του Europa League. Ένα νοκ αουτ ματς ειδικών συνθηκών που θέλει όσο τίποτε άλλο να πάρει η Ένωση για να επιστρέψει φέτος στους ομίλους της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (53’ Βασιλαντωνόπουλος), Χνιντ, Σβάρνας, Λόπες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Μάνταλος (61’ Σιμόες), Γκαρσία (46’ Λιβάγια), Μαχαίρας (75’ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (75’ Ενομπακάρε).

ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Επασί, Προβυδάκης, Σκόνδρας (77’ Μπιανκόνι), Αντέτζο, Βύντρα, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Νιάς (60’ Μπουλούλης), Χατζηστραβός (57’ Βασιλόγιαννης), Καραμάνος (77’ Βιγιάλμπα), Ρόμανιτς.