26.9
21:50

Απόλλων Σμύρνης: Δοκιμές και 1-1 με τον Ιωνικό

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παραχώρησε ισοπαλία (1-1) στην ομάδα της Νίκαιας, σε ακόμη ένα τεστ προετοιμασίας της. Ο Ντάουντα το γκολ.

Χωρίς νικητή έληξε το σημερινό (26/9 φιλικό της Ριζούπολης, όπου ο Απόλλων Σμύρνης παραχώρησε 1-1 στον Ιωνικό, σε ακόμη ένα τεστ προετοιμασίας του, αφού ακόμη δεν έχουν ξεκινήσει οι επίσημες υποχρεώσεις του.
Ο Γιώργος Παράσχος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-4-2-1 και πιο συγκεκριμένα ξεκίνησε με τον Κότσαρη στο τέρμα, τους Λισγάρα, Ντομίνγκεζ, Ράιλι στα στόπερ, τον  Τσαμπούρη δεξιό μπακ-χαφ, τον Βιτλή αριστερό, τους Μπαξεβανίδη, Κολ στον άξονα και τους Φερνάντεθ, Μπεντινέλι πίσω από τον Ντάουντα.
Οι δοκιμές των γηπεδούχων σε συνάρτηση με το γεγονός πως βρίσκονται ακόμη σε περίοδο προετοιμασίας, επηρέασαν και εύλογα την εικόνα τους. Οι φιλοξενούμενοι μπάκαν πιο δυνατά, απώλεσαν ορισμένες ευκαιρίες και η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε πρώτη φορά περίπου στο ημίωρο με ένα σουτ του Βιτλή. Τελικά άνοιξε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν ο Τσαμπούρης «έστρωσε» ωραία στον Μαρκ Φερνάντεθ και εκείνος με τη σειρά του σέντραρε για τον Ντάουντα που δεν αστόχησε.
Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ιωνικός έφτασε στην ισοφάριση με τον Ματσούκα (50′), ενώ με την πάροδο του χρόνου ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι γηπεδούχοι πάντως είχαν ορισμένες καλές στιγμές (με τους Ντάουντα, Βιτλή), αλλά και δέχθηκαν ευκαιρίες.
Για τον Απόλλωνα αγωνίστηκαν και οι Βέρχουλστ, Χειρίτραντας, Κραγιόπουλος, Χουχούμης, Σλίβκα, Ρώσσης. Ρόδης και Βάρκας
Πηγή: gazzetta.gr