24.9
23:22

Πρόκριση η ΑΕΚΑΡΑ! Το πρώτο βήμα για την επιστροφή

Η ΑΕΚ του Μάσιμο Καρέρα πήρε νευρική πρόκριση στην Ελβετία (0-1) σε ένα παιχνίδι που επί 90 λεπτά έκρυβε κινδύνους για την Ένωση – Με την Βόλφσμπουργκ την άλλη Πέμπτη ο νοκ – αουτ αγώνας στο ΟΑΚΑ για τα play off που θα μπορεί να δώσει το εισιτήριο για την επιστροφή της ΑΕΚ στην Ευρώπη

ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

Ο Μάσιμο Καρέρα κράτησε στον πάγκο Χνιντ και Γκαρσία και επέλεξε έντεκα ποδοσφαιριστές σε σχήμα 4-3-3, κάτι που είχαμε δει και στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό. Ο Τσιντώτας σταθερά στο τέρμα και οι Βασιλαντωνόπουλος και Ινσούα οι επιλογές του Ιταλού στα άκρα της άμυνας με Τσιγκρίνσκι και Σβάρνα αντί Χνιντ στα στόπερ. Μάλιστα η μεσαία γραμμή με Σιμόες, Κρίστιτσιτς και Μάνταλο προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να βγάλει μπροστά την ομάδα καθώς η άμυνα των Ελβετών έδειχνε να είναι επιρρεπής στα λάθη, όμως η απόσταση της από την επίθεση έδειχνε μεγάλη. Από την άλλη η τριάδα στην επίθεση με Λιβάγια, Ολιβέιρα και Ανσαριφάρντ έδειχνε απειλητική αλλά αβοήθητη.

Ένα κακό πρώτο ημίχρονο είχε η ΑΕΚ στον Ζανκτ Γκάλεν, που ευτυχώς δεν πλήρωσε χάρη στις πολύ καλές αντιδράσεις του Τσιντώτα που έδειχνε ότι είναι σε καλή μέρα. Για πάνω από μισή ώρα η Ένωση του Καρέρα προσπαθούσε μάταια να βρει τον τρόπο να κρατήσει την μπάλα και να γίνει επιθετική. Τουναντίον η Ελβετοί κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο και απείλησαν με παρελάσεις τους προς την άμυνα των «κιτρινόμαυρων».

Η Ένωση παραλίγο να δεχθεί τέρμα στο 4ο λεπτό όταν ο Ινσούα προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά την έστειλε προς την εστία του, με τον Τσιντώτα να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ και να σώζει. Η ΑΕΚ βγήκε μπροστά με τον Ολιβέιρα να κάνει το γύρισμα στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Μάνταλος δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας. Η Ζανκτ Γκάλεν από την άλλη είχε καλή ευκαιρία στα μισά του ημιχρόνου όταν ο Γκιγεμενό μπήκε απ’ τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Τσιντώτας παραχώρησε κόρνερ.

Η ΑΕΚ μετά το μισάωρο ανέβασε την απόδοση και είχε και πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 32’ με την κεφαλιά του Λιβάγια, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, να περνάει λίγο έξω από την εστία του  Ατί-Ζίγκι. Μία ακόμα καλή στιγμή είχε η Ένωση μετά από ωραία κάθετη του Ανσαριφάρντ στον Ολιβέιρα, ο οποίος πλάσαρε, αλλά ο γκολκίπερ της Ζανκτ Γκάλεν παραχώρησε κόρνερ.

Λίγο αργότερα οι Ελβετοί χάνουν τετ α τετ μετά από τραγικό λάθος γύρισμα του Τσιγκρίνσκι με τον Ντουά να κάνει το σουτ, αλλά ο Τσιντώτας αρνήθηκε το γκολ.

Πριν την ανάπαυλα η Ένωση είχε δύο καλές στιγμές για να πάει στα αποδυτήρια με σκορ οδηγού. Ο Μάνταλος στη πρώτη φάση βρήκε μέσα στην περιοχή τον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος έκανε σέντρα-σουτ, αλλά δεν ακολούθησε κάποιος παίκτης της Ένωσης την πορεία της μπάλας. Στο 41’ ο Σιμόες μετά από ωραίο στρώσιμο του Ανσαριφάρντ έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ όμως δεν βρήκε στόχο.

ΒΡΗΚΕ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΑ 9 ΜΕΤΡΑ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καρέρα διατήρησε σχήμα και πρόσωπα όμως η Ένωση εξακολουθούσε να δυσκολεύεται στην επίθεση. Προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και μάλιστα είχε και μια καλή στιγμή μετά από ωραία συνεργασία των Ανσαριφάρντ – Βασιλαντωνόπουλου με τον δεύτερο να κάνει τη σέντρα απ’ τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Μάνταλου πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ βρήκε την λύση τελικά από τα εννέα μέτρα καθώς ο Ολιβέιρα βρέθηκε απέναντι στον Άτι-Ζίγκι, ο Στεργίου προσπάθησε να τον κόψει ενώ στη συνέχεια ο Καμερουνέζος γκολκίπερ τον ανέτρεψε με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση με τον Ατί-Ζίγκι να αποκρούει το πέναλτι αλλά ο ίδιος πήρε το… ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η Ζανκτ Γκάλεν προσπάθησε στη συνέχεια να πιέσει ενώ είχε και μια καλή στιγμή με τον Γιουάν να κάνει το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σβάρνα και κατέληξε κόρνερ. Η ΑΕΚ κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι το τέλος και πήρε την πρόκριση που θα της φέρει μπροστά την την Βόλφσμπουργκ την επόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ για τα play off του Europa League.

Σεντ Γκάλεν: Άτι-Τσίγκι, Κράουτσι, Στεργίου, Φαζλίγι, Μουχέιμ, Κιντίγια, Γκέρτλερ, Ρουίζ (74’ Γιουάν), Στίλχαρτ (74’ Αντρέ Ριμπέιρο), Ντούα, Γκιγεμενό.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστισιτς, Μάνταλος, Ανσαριφάρντ (68’ Γκαρσία), Λιβάγια (90′ Σάκχοφ), Ολιβέιρα.

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 32’ Μουχέιμ, 35’ Λιβάγια, 45’ Μάνταλος, 50’ Κρίστισιτς, 51’ Γκέρτλερ, 79’ Φαζλίγι