24.9
18:38

Κατώτερη στο τέλος – Το μυαλο στο F8

Χάρης Κολχούρης

Η ΑΕΚ λύγισε στο 4ο δεκάλεπτο, ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό και κατέκτησε την 4η θέση στο σούπερ καπ, με το μυαλό στο Final-8.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με πολύ χαμηλούς ρυθμούς, έχοντας πετύχει στα πρώτα 3΄ συνολικά 4 πόντους. Στην συνέχεια, Μορέιρα και Λάνγκφορντ ανέλαβαν το σκοράρισμα για την Ένωση, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ. Ματσιούλις και Λοτζέσκι εκτέλεσαν το πράσινο καλάθι με συνεχόμενα τρίποντα, φέρνοντας την ΑΕΚ σε ρόλο οδηγού (21-20), με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Ματ Λοτζέσκι ήταν φοβερός, πετυχαίνοντας δύο τρίποντα και με συμπαραστάτη τον Μορέιρα, η Βασίλισσα έμεινε κοντά στους Πράσινους. Ο Νίκος Γκίκας αποβλήθηκε με 5 φάουλ, έπειτα από τεχνική ποινή, δύο λεπτά πριν τελειώσει το 1ο ημίχρον0. Ο Παναθηναϊκός στην συνέχεια προηγήθηκε ακόμη και με 8 πόντους, αλλά ο Κιθ Λάνγκφορντ με ένα δικό του σερί 8 πόντων, έφερε την Βασίλισσα  μπροστά, πριν στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η ΑΕΚ παρουσίασε αρκετά σκαμπανευάσματα στην απόδ0ση της, έκανε rotation, αλλά δεν της κόστισε. Μάλιστα, πήρε διαφορά από τον αντίπαλο της με 54-47, αλλά δεν κατάφερε να το υπερασπιστεί, δεχόμενη για ακόμη μια φορά, 8 συνεχόμενους πόντους από τους Πράσινους. Στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, η αναμέτρηση ισορρόπησε και βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο σκορ με 59-59.

Στην τελευταία περίοδο, η Βασίλισσα έμεινε πίσω στο σκορ ακόμη και με 10 πόντους (61-71). Στην συνέχεια έβγαλε αντίδραση, με πρωταγωνιστή τον Λάνγκφορντ, αλλά και τον Μορέιρα, ο οποίος έκανε εκπληκτικό παιχνίδι. Ο Λάνγκφορντ κατάφερε να μειώσει σε 73-76, ενώ στη συνέχεια ο Σχινάς καταλόγισε επιθετικό φάουλ στον Ζήση. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 79-73.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Μάνος, Θεονάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 12 (5/11 δίποντα, 2/4βολές, 13 ριμπάουντ, Λάνγκφορντ 20 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας, Ρογκαβόπουλος, Ράις 9 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Ματσιούλις 12 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 3, Ζήσης 1, Λοτζέσκι 11 (3/5 τρίποντα), Άτκινς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Παπαγιάννης 8 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 15 (1), Νέντοβιτς 21 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10/12 βολές), Γουάιτ, Σαντ-Ρος 2 (1/7 σουτ, 1 ασίστ), Μποχωρίδης 5 (2/6 σουτ, 5 ασίστ), Όγκαστ 4, Κασελάκης 6 (1), Φόστερ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 3 (5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 12/32 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 19/27 βολές, 36 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 10 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 17/34 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 21/28 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 10 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 10 λάθη