23.9
00:10

Σκόνταψε στη Ρωσία ο ΠΑΟΚ

Προηγήθηκε, έχασε πέναλτι, είχε δοκάρι και τελικά ηττήθηκε! Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε «ψυχρή» ανατροπή από την Κράσνονταρ (2-1), ωστόσο με την εικόνα του «φώναξε» ότι η πρόκριση θα κριθεί στην Τούμπα.

Έχασε τη μάχη, όχι τον… πόλεμο!

Κλισέ, αλλά αυτό μπορεί να σκέφτεται ο ΠΑΟΚ μετά την αναμέτρηση στη Ρωσία κόντρα στην Κράσνονταρ, καθώς ναι μεν ηττήθηκε 2-1 από την ομάδα του Μάρκους Μπεργκ, αλλά κάθε άλλο παρά κατώτερη ομάδα εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι Θεσσαλονικείς αφού έχασαν πέναλτι με τον Πέλκα στο 7’, έδειξαν ψυχικά αποθέματα και άνοιξαν το σκορ στο 32’ με τον ίδιο παίκτη να παίρνει το αίμα του πίσω. Ωστόσο, η Κράσνονταρ ισοφάρισε με δικό της πέναλτι στο 39’ με εκτελεστή τον Κλάεσον (ανατροπή του Γιαννούλη στον Καμπελά).

Στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο ήταν ισορροπημένο, ο Ελ Καντουρί στο 68’ σημάδεψε το δοκάρι και η… απάντηση ήρθε δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Καμπελά ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του.

Πλέον, ο ΠΑΟΚ στρέφει την προσοχή του σε οκτώ βράδια (30/9) στο ματς της Τούμπας, καθώς με εμφάνιση επιπέδου Μπενφίκα, θα μπορέσει να διεκδικήσει τις πιθανότητές του για πρόκριση μέχρι το τέλος.

Αν έδινε κανείς τη δυνατότητα στον Αμπέλ Φερέιρα να γράψει το σενάριο της αναμέτρησης κόντρα στην Κράσνονταρ, πιθανότατα να μην σκεφτόταν πιο ιδεατή εκκίνηση, καθώς με το… καλημέρα, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι, με τον Σβαμπ να σουτάρει και ο Κάιο με το χέρι σταμάτησε ξεκάθαρα την πορεία της μπάλας.

Την ευθύνη ανέλαβε ο Πέλκας, που δεν έκανε καλή εκτέλεση στο κέντρο της εστίας του Σαφόνοφ και ο Ρώσος γκολκίπερ νίκησε στο 7’ τον αρχηγό του ΠΑΟΚ, κρατώντας το μηδέν στην εστία του. Παρ’ όλα αυτά, οι Θεσσαλονικείς δεν πτοήθηκαν από την εξέλιξη αυτή. Συνέχιζαν να υπηρετούν το πλάνο του Πορτογάλου τεχνικού, αλλά και η Κράσνονταρ «ξύπνησε», χάνοντας στο 14’ μια σπουδαία ευκαιρία με τον Πετρόφ, αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε άουτ, σε μια στιγμή που ο Ζίβκοβιτς στάθηκε τυχερός.

Στο 24’ κατεγράφη η δεύτερη καλή ευκαιρία της Κράσνονταρ, με τον Κλάεσον να μπαίνει μέσα στην περιοχή και να σουτάρει, αλλά ο Ζίβκοβιτς τον νίκησε. Ο βοηθός, μάλιστα, σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ, αλλά το ριπλέι δεν τον δικαίωσε, αφού ο Σουηδός πιθανότατα καλυπτόταν.

Το γκολ τελικά ήρθε, αλλά από πλευράς ΠΑΟΚ, σε ένα σημείο μάλιστα που οι Ρώσοι έδειχναν να πατούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 32’ ο Γιαννούλης έκανε μια μαγική πάσα για τον Ζίβκοβιτς, αυτός μπήκε μέσα στην περιοχή και γύρισε στον Πέλκα, που με πανέμορφο τελείωμα, έκανε το 1-0.

Ωστόσο, ο Δικέφαλος πλήρωσε λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 39’ το λάθος του Γιαννούλη, που πάτησε εντός περιοχής τον Βιλένα και στη συνέχεια τον ανέτρεψε. Δόθηκε το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Κλάεσον, που δενε είχε πρόβλημα να κάνει το 1-1, που αποδείχθηκε και το τελικό σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος ήταν μια διαφορετική υπόθεση, καθώς οι δύο ομάδες ήθελαν πρώτα από όλα να διαφυλάξουν ότι δεν θα δεχθούν άλλο τέρμα και κατά δεύτερο λόγο να βρουν τον δρόμο για ένα δεύτερο τέρμα. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε την μπάλα στα πόδια του και έφτανε πιο εύκολα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά οι Ρώσοι με την ποιότητα που διαθέτουν δημιουργούσαν πιο εύκολα ευκαιρίες, με τον Πέτροφ να «φτιάχνει» τους Μπεργκ, Βάντερσον και Καμπελά.

Αυτό συνέβη το 65’, όταν σε μία χρονική περίοδο που οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Βάντερσον επιχείρησε μία σέντρα-σουτ μέσα από την περιοχή, βρίσκοντας όμως τον Ζίβκοβιτς σε ετοιμότητα. Οι καθοριστικές στιγμές σημειώθηκαν στο δίλεπτο 68’-70’.

Σε πρώτο χρόνο ο Γιαννούλης βρήκε μέσα στην περιοχή τον Ελ Καντουρί, με τον Μαροκινό να τελειώνει πολή έξυπνα τη φάση, αλλά η μπάλα πήγε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού, ενώ στην επιστροφή ο Κρέσπο νικήθηκε από τον Σαφόνοφ. Δύο λεπτά αργότερα και στην εστία του Ζίβκοβιτς, ο Πετρόφ με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Μπεργκ, αυτός πρόλαβε την έξοδο του Σέρβου και ο Καμπελά σε κενή εστία δεν είχε πρόβλημα να κάνει το 2-1, ανατρέποντας το σκορ.