23.9
18:33

Ήττα για την ΑΕΚ στο Super Cup

Ήττα-αποκλεισμός για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου από την συνέχεια του Super Cup, αφού ήταν κατώτερη των περιστάσεων κόντρα στον (88-98) Προμηθέα. Κορυφαίοι για την Ένωση οι Ματσιούλις, Ράις και Λάνγκφορντ, αμυντικά όμως η ομάδα υστερούσε αισθητά.

Αποκλεισμός για την Βασίλισσα από την συνέχεια του Super Cup καθώς ηττήθηκε από τον Προμηθέα και έβγαλε μελανά σημεία στο παιχνίδι της, σε αντίθεση με τα φιλικά.

Οι Κιτρινόμαυροι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων αμυντικά και οι Γιαννόπουλος, Λούτζης και Αγραβάνης ευστοχούσαν διαρκώς στα τρίποντα, γεγονός που άφησε την ΑΕΚ δίχως αντίδραση.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου ενώ έδειξε καλά στοιχεία στο πρώτο ημίχρονο, μετά ξέμεινε από δυνάμεις και… έμπνευση. Ο αποκλεισμός ήρθε και το καμπανάκι εν όψει του Final-8 του Basketball Champions League, ακούστηκε.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα λεπτά βρήκαν καλάθια (9-9). Στην συνέχεια όμως, ο Προμηθέας άρχισε να κερδίζει ριμπάουντ και τις μονομαχίες, αφήνοντας την ΑΕΚ στο -5 (15-20). Το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ και η Βασίλισσα πήρε κεφάλι με buzzer-beater του Ράις για το +2 (25-23) στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν από εκεί που το… άφησαν και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους σερί 16-0 έφτασε την διαφορά στο +10 (33-23) με τους Ματσιούλις και Ράις. Η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα και τη διαφορά ασφαλείας, με τον Προμηθέα να κυνηγά στο σκορ (39-31). Το σκορ έδειχνε τελικά την Ένωση στο +3 (46-43) όταν οι δυο ομάδες κατευθήνθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στην επανάληψη, ο Προμηθέας μπήκε πιο δυνατά και με τρίποντα του Γιαννόπουλου και τον εκπληκτικό Λούτζη, πέρασε μπροστά (53-56). Το τρίτο δεκάλεπτο για τις δυο ομάδες ήταν αμφίρροπο και με κορυφαίο τον Ματσιούλι και ανεβασμένο τον Μορέιρα, η ΑΕΚ δεν άφηνε τον αντίπαλο να ξεφύγει (61-61). Το σκορ ήταν ισόπαλο (67-67) στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου και όλα ανοιχτά για το τελικό αποτέλεσμα.

Παρ’ ότι η Βασίλισσα ξεκίνησε καλά, διατηρώντας προβάδισμα 4 πόντων (77-73), ο Προμηθέας έτρεξε ένα σερί 13-0 για την ανατροπή του σκορ (77-86). Η διαφορά συνέχισε να υφίσταται (80-89), με τον αντίπαλο να έχει υψηλά ποσοστά στο τρίποντο με Αγραβάνη και Γιαννόπουλο. Η διαφορά εκτωξεύτηκε με τα τρίποντα του αντιπάλου και η ΑΕΚ έδειχνε δίχως δυνάμεις για να αντιδράσει (80-96). Στο τέλος ήρθε αναπόφευκτα ο αποκλεισμός (88-98) και η ήττα της ομάδας στα ημιτελικά του Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 43-46, 67-67, 98-88.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Αγκμπελέσε 5, Λούντζης 21 (3), Τζέιμς 3 (1), Αγραβάνης 14 (2), Γκάρετ 8, Χριστοδούλου 3, Φλόιντ 1, Γιαννόπουλος 19 (5), Μίλερ 24 (5).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 19, Ράις 18 (2), Λάνγκφορντ 14 (2), Ματσιούλις 20 (3), Κατσίβελης, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 2, Γόντικας 2, Γκίκας 5 (1), Λοτζέσκι 4, Άτκινς 2.