21.9
20:34

Ξεφτίλισε τον Ολυμπιακό/Ξυνή η Πρωταθλήτρια ΑΕΚ!

Νίκος Κλεισαρχάκης

Δίχως να… φορτσάρει σε όλο ματς, οι Μάγκες του Δημήτρη Δημητρούλια έδειξαν από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό στο χάντμπολ και νίκησαν άνετα (31-22) τον Ολυμπιακό/ΙΕΚ Ξυνή. Διαστήματα χάντμπολ ευρωπαϊκών προδιαγραφών από την ΑΕΚ που ξεκίνησε με το δεξί το πρωτάθλημα της Handball Premier.

Ανώτερη και με την βούλα η Ένωση που επικράτησε με σχετική ευκολία επί του Ολυμπιακού/ΙΕΚ Ξυνή στο κλειστό του ΟΑΚΑ, «Γ. Κασσιμάτης» για την 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ανά διαστήματα η ομάδα του Δημητρούλια έπιανε… κόκκινα στην απόδοση και έδειξε από την πρώτη συνάντηση των δυο ομάδων ποιος είναι το αφεντικό στο χάντμπολ, βγάζοντας φάσεις ευρωπαϊκών προδιαγραφών.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε και δεν αστειεύτηκε από το πρώτο λεπτό του αγώνα.  Μόλις στο 5ο λεπτό ο πίνακας του κλειστού γηπέδου έδειχνε 5-0 υπερ της Ένωσης, με τον Ολυμπιακό ακόμα να… ψάχνεται. Ο Ουγκάλντε έδειξε πως αποτελεί τον καλύτερο και ποιοτικότερο παίκτη που έχει περάσει από το ελληνικό πρωτάθλημα και η ΑΕΚ διατήρησε προβάδισμα (7-2).

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και οι Κιτρινόμαυροι έδωσαν χώρο στον Ολυμπιακό/ΙΕΚ Ξυνή (9-4), κρατώντας απόσταση ασφαλείας δίχως να πιάνει το 100% της απόδοσης. Το ημίχρονο ήρθε με την ΑΕΚ να θέτει τις βάσεις για νίκη και τους Λέμος, Ουγκάλντε και Τζηρά να σκοράρουν (12-5).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Οι Μάγκες αύξησαν τη διαφορά στο +10 (20-10) στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, μέχρι να ψαλιδίσει προσωρινά την διαφορά ο Ολυμπιακός/ΙΕΚ Ξυνή (20-14). Οι τρομερές αποκρούσεις των Κοσάνοβιτς και Μπάουερ κρατούσαν χαμηλά το σκορ για τον αντίπαλο.

Με τον Ρέινα η ΑΕΚ αύξησε εκ νέου την διαφορά (27-17), σφραγίζοντας ουσιαστικά την μεγάλη νίκη 10 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η λήξη ήρθε με την Ένωση στο +9 (31-22) και τον Ολυμπιακό/ΙΕΚ Ξυνή να προσκυνά μέσα στο ΟΑΚΑ τους Πρωταθλητές Ελλάδος.