21.9
15:28

Κλοπ: Έξαλλος για το χειροκρότημα από τον πάγκο στην κόκκινη του Κρίστενσεν

Η κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Αντρέας Κρίστενσεν λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο Τσέλσι – Λίβερπουλ έγινε αποδεκτή με χειροκρότημα από τον πάγκο της Λίβερπουλ, με αποτέλεσμα να ακολουθήσει επίπληξη από τον Γιούργκεν Κλοπ.

Δεν υπάρχει αμφιβολία πως η πλέον καθοριστική φάση για την εξέλιξη του αγώνα της Τσέλσι με την Λίβερπουλ, που βρήκε στο φινάλε τους κόκκινους να επικρατούν με 2-0 με τα δύο γκολ του Μανέ, ήταν η αποβολή του Αντρέας Κρίστενσεν.

Η φάση ουσιαστικά με την οποία έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, με τον Δανό στόπερ να γκρεμίζει τον Σαντιό Μανέ για να μην φτάσει στη μπάλα και βρεθεί τετ ατ τετ με τον Κέπα και τον διαιτητή να του δείχνει απευθείας κόκκινη κάρτα αφού συμβουλεύτηκε τo VAR.

Αρχικά ο διαιτητής είχε δείξει κίτρινη κάρτα και χρειάστηκε να πάει στο μόνιτορ για να δει την επίμαχη φάση και να αλλάξει την απόφασή του, με την κόκκινη κάρτα να αλλάζει τις αριθμητικές ισορροπίες και να φέρνει χαμόγελα στον πάγκιο της Λίβερπουλ.

Δεν έμειναν όμως μόνο στα χαμόγελα στο στρατόπεδο των πρωταθλητών Αγγλίας αφού υπήρξε και χειροκρότημα από τον πάγκο μόλις είδαν πως η κάρτα έγινε κόκκινου χρώματος αφήνοντας τους Λονδρέζους με 10 παίκτες, με τον Γιούργκεν Κλοπ να αντιδράει.

Στον Γερμανό δεν άρεσε καθόλου αυτή η συμπεριφορά που έδειχνε ουσιαστικά έλλειψη σεβασμού στον αντίπαλο που έμενε με 10 παίκτες και έτσι γύρισε προς το μέρος του πάγκου και είπε: “Είστε τρελοί; Δεν χειροκροτάμε ποτέ για κόκκινη στον αντίπαλο”.

Πηγή: sport24.gr