20.9
09:49

Με… αρχηγική παρέμβαση άλλαξε η ΑΕΚ!

Ο Πέτρος Μάνταλος χρειάστηκε 45 λεπτά για να κάνει όλα όσα δεν έκαναν οι συμπαίκτες του στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας στο τέλος να φύγει η ΑΕΚ με τη νίκη και τους τρεις βαθμούς απ’ το Αγρίνιο.

Ο Μάσιμο Καρέρα επέλεξε χθες στο Αγρίνιο να μην ξεκινήσει στο βασικό σχήμα της ΑΕΚ, αφήνοντας τον στον πάγκο, παρατάσσοντας μια διαφορετική ΑΕΚ στον αγωνιστικό χώρο του Αγρινίου και με το σύστημα στο 3-5-2.

Τα πράγματα όμως, δεν εξελίχθηκαν καθόλου καλά στο πρώτο ημίχρονο, με τον Λιβάγια να μην ανταποκρίνεται στο ρόλο του οργανωτή, ώστε να βρει τους συμπαίκτες του στην επίθεση, με αποτέλεσμα η Ένωση να προσπαθεί να απειλήσει την εστία του Κνέτ με το σταγονόμετρο.

Ο Ιταλός τεχνικός έβαλε απ’ την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου τον Πέτρο Μάνταλο, αλλάζοντας παράλληλα και τον σχηματισμό της ομάδας, με αποτέλεσμα να αλλάξει ριζικά η εικόνα της Ένωσης.

Ο Μάνταλος έκανε όλα όσα έπρεπε για να απειλήσει η ΑΕΚ και να αλλάξει την εικόνα της προς το καλύτερο, καθώς πήρε μπάλα, έψαξε “τρύπες” στην άμυνα του Παναιτωλικού και δημιούργησε προϋποθέσεις για να μπει το γκολ, με το κυρίως χαρακτηριστικό της όλης υπόθεσης να είναι ότι κάθε φορά που έβγαινε στην επίθεση η Ένωση με τον Μάνταλο, γινόταν απειλητική προς την εστία του Κνέτ.

Η αρχηγική παρέμβαση του Πέτρου Μάνταλου στο ματς μέτρησε για τον ίδιο μια ασίστ στο κόρνερ που εκτέλεσε άψογα και έκανε γκολ ο Λιβάγια με κεφαλιά, όπως και το γκολ που σημείωσε ο ίδιος με φοβερή έμπνευση και ψυχραιμία για να σφραγίσει τη νίκη της ΑΕΚ!

Ο διεθνής Έλληνας χαφ τα έκανε όλα και… σύμφερε, με μια ολοκληρωμένη εμφάνιση σε μόλις 45 λεπτά στο Αγρίνιο.

Έπιασε το πέναλτι και χάρισε τη… νίκη και χαμόγελα!

Ο Παναγιώτης Τσιντώτας στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων για ακόμη έναν αγώνα, αποκρούοντας πέναλτι για δεύτερη σερί αναμέτρηση, αποδεικνύοντας αν μη τι άλλο την ποιότητα του.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, είπε ξανά “οχι” σε αντίπαλο του απ’ το σημείο του πέναλτι και κράτησε τη νίκη για την ΑΕΚ, η οποία με το 2-0 του Μάνταλου πήρε το διπλό απ’ το Αγρίνιο.