19.9
20:08

Κυρίαρχη η Βασίλισσα! – Θετική η πρόβα τζενεράλε

Η ΑΕΚ επικράτησε στην πρόβα τζενεράλε με 87-77 επί του Παναθηναϊκού και έστειλε το μήνυμα της ενόψει της νέας σεζόν, με πολύ καλό μπάσκετ, με αποτελεσματική άμυνα και επίθεση. Κορυφαίοι οι Ράις, Λάνκφορντ, Μορέιρα και Ζήσης.

Η Ένωση μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, πήρε προβάδισμα ακόμη και 8 πόντων (10-2), έχοντας πρωταγωνιστές τους Χρυσικόπουλο και Μορέιρα. Η Βασίλισσα πίεσε στις αδυναμίες του Παναθηναϊκού κοντά στο καλάθι, φτάνοντας την διαφορά σε double-score (14-7), με τον Κιθ Λάνγκφορντ. Οι πράσινοι επέστρεψαν δυναμικά με τον Παπαπέτρου ισοφάρισαν το σκορ (15-15), ενώ μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με σκορ 24-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες έπαιρναν σε κάθε επίθεση η μια η άλλη προβάδισμα, μέχρι να βάλει… “stop” η ΑΕΚ που κατάφερε με καλή άμυνα και αποτελεσματική επίθεση να πάρει προβάδισμα, με 37-34. Οι Πράσινοι προσπάθησαν να απαντήσουν και να ξανά μπουν στο παιχνίδι, αλλά η Βασίλισσα συνέχισε να έχει το προβάδισμα και την μπάλα στα… χέρια της, καταφέρνοντας επί της ουσίας να τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ 45-39 και με την διαφορά στο +6.

Στη τρίτη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά και ανέβασε την διαφορά στο +9 με το… καλησπέρα, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε γρήγορα κατεβάζοντας την διαφορά στους τρείς πόντους. Η Ένωση όμως, με ένα πολύ καλό σερί, ανέβασε την διαφορά στο +10 για πρώτη φορά στο ματς, με τον Ράις να ευστοχεί σε τρίποντο. Οι Πράσινοι κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά και να περιορίσουν την Βασίλισσα, η οποία όμως κράτησε την διαφορά υπέρ της μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το σκορ στο 68-60, το οποίο και σχημάτισε με δυο εύστοχες βολές ο Λάνκφορντ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βασίλισσα συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με την ίδια διάθεση στο ματς, έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με σωστή άμυνα, αλλά και αποτελεσματική επίθεση, μπόρεσε να ανεβάσει ξανά την διαφορά στο +10, με 75-65 το σκορ. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε και εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των Κιτρινόμαυρων και μπόρεσαν να μειώσουν την διαφορά στους 5 πόντους και με το σκορ στο 77-72. Η ΑΕΚ όμως πάτησε ξανά γκάζι ανεβάζοντας την διαφορά πάλι σε διψήφιο αριθμό και στο +11 με το σκορ στο 84-73, κρατώντας την διαφορά μέχρι το τέλους του ματς, με τους Πράσινους να δείχνουν να μην μπορούν να αντιδράσουν και να γνωρίζουν την ήττα απ’ την Βασίλισσα με 87-77.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου με πολύ καλό μπάσκετ και στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα, για τη νέα σεζόν επικράτησε με 87-77 επί του Παναθηναϊκού στην πρόβα τζενεράλε και έδειξε σε μεγάλο βαθμό έτοιμη για την έναρξη των αγωνιστικών της υποχρεώσεων για την επόμενη εβδομάδα, κάνοντας την αρχή με το Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-39, 68-60, 87-77.