17.9
19:20

Σε… νεκρό χρόνο κέρδισε τον Ιωνικό

Με κορυφαίο πρωταγωνιστή τον Γιόνας Ματσιούλις η ΑΕΚ έσωσε την παρτίδα και επικράτησε με 87-84 σε… νεκρό χρόνο επί του Ιωνικού, χάρη στο Λιθουανό φόργουροντ. Μέτρια η εικόνα, ανέβασε πάλι την απόδοση της στην τέταρτη περίοδο η Βασίλισσα.

Χωρίς να παίξει ελκυστικό μπάσκετ και με τα σημάδια της κούρασης να είναι εμφανή, η ΑΕΚ κατάφερε στην τελευταία της επίθεση στο ματς και σε νεκρό χρόνο χάρη στον Γιόνας Ματσιούλις να κερδίσει τον ανώτερο και πιο φρέσκο Ιωνικό στο κλειστό του ΟΑΚΑ με 87-84.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, παίζοντας το δεύτερο της παιχνίδι μέσα σε 24 ώρες, αντιμετώπισε τον Ιωνικό, χωρίς ωστόσο να έχει στη διάθεση του τους, Κιθ Λάνγκφορντ, Νίκο Ζήση, Μάρκους Σλότερ και Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, παρουσιάζοντας μια μέτρια εικόνα στο ματς, με αρκετά σκαμπανεβάσματα, φτάνοντας σε σημείο να κυνηγούν τον αντίπαλο στο σκορ.

Όμως, για ακόμα μια φορά η Βασίλισσα ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, στην τέταρτη περίοδο και κυρίως στα τελευταία λεπτά του αγώνα, καταφέρνοντας να φέρει το ματς… τούμπα, με πρωταγωνιστές τον Δημήτρη Μωραΐτη και τον Γιόνας Ματσιούλις.

Ο νεαρός γκαρντ της ΑΕΚ ευστόχησε σε τρίποντο για το 84-84, ο Ιωνικός αστόχησε σε τρίποντο στα 10 δευτερόλεπτα για το τέλος, με τον Λιθουανό φόργουορντ της ΑΕΚ, να σκοράρει και να παίρνει το φάουλ μετά από δικό του επιθετικό ριμπάοιυντ, δίνοντας τη νίκη στην ΑΕΚ σε… νεκρό χρόνο με 87-84 σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 44-39, 57-65, 87-84.