16.9
19:00

Βελτίωσε την εικόνα της και νίκησε τον ΠΑΟΚ

Η Βασίλισσα επικράτησε με 80-69 επί του ΠΑΟΚ, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης της εικόνας της, στο τέταρτο δεκάλεπτο. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Μορέιρα, Λάνγκφορντ και Ράις.

Παρά το καλό της ξεκίνημα στο ματς η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα στην άμυνα της, με αποτέλεσμα να δώσει αφορμές και να την προσπεράσει ο ΠΑΟΚ στο σκορ, έχοντας καλύτερη παρουσία στο πρώτο ημίχρονο.

Η Ένωση βελτίωσε με τις αρχές του ημιχρόνου την εικόνα της και έφερε ισορροπία στο ματς, αλλά χωρίς να πάρει περαιτέρω κεφάλι, αφού και η ομάδα της Θεσσαλονίκης της έβαζε δύσκολα.

Όμως, η βελτίωση εικόνας της ΑΕΚ συνεχίστηκε και κορυφώθηκε στη τελευταία περίοδο με αποτέλεσμα να πάρει γρήγορα κεφάλι με 6 πόντους και το σκορ 67-61, ενώ μέχρι το τέλος του αγώνα σχημάτισε το τελικό σκορ 80-69.

Η πολύ καλή τέταρτη περίοδος της Βασίλισσας, είναι κι’ αυτό που κρατάει ο Ηλίας Παπαθεοδώρου απ’ το ματς, όπως και η αντίδραση που έβγαλε η ομάδα στον αγώνα, για να γυρίσει το σκορ και να πάρει τη νίκη.

Τέλος, κορυφαίοι της ΑΕΚ ήταν οι Μορέιρα με 13 πόντους, 10 π. ο Λάνγκφορντ και 8 π. ο Ράις.