27.8
12:35

Πρεμιέρα με ντέρμπι για τους Μάγκες!

Κώστας Κοσικίδης
Advertisement

Η κληρωτίδα του πρωταθλήματος Handball Premier έβγαλε ντέρμπι για την πρώτη αγωνιστική, με την ΑΕΚ να αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ολυμπιακό Ξυνή. 3η αγωνιστική με τον Διομήδη Άργους η Ένωση

Το πρωτάθλημα της Handball Premier θα κάνει πρεμιέρα το Σάββατο (19/09), με την κληρωτίδα στη σημερινή κλήρωση να βγάζει ντέρμπι για την πρώτη αγωνιστική.

Συγκεκριμένα, η πρωταθλήτρια Ελλάδος, ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό Ξυνή στο “Γ. Κασιμάτης” στο ΟΑΚΑ, ανοίγοντας την αυλαία της διαφορετικής Handball Premier της επόμενης σεζόν.

Η νέα σεζόν έχει διαφοροποιήσεις στην διεξαγωγή του πρωταθλήματος, καθώς χωρίστηκε το πρωτάθλημα σε δυο ομίλους, βόρειους και νότιους και θα πραγματοποιηθεί σε τρεις φάσεις.

Αναλυτικά όλες οι φάσεις του νέου πρωταθλήματος Handball Premier:

Α’ φάση: Όλοι εναντίον όλων σε 2 γύρους (14 αγωνιστικές, 12 για κάθε ομάδα)

Β’ φάση: Πλέι οφ (1-8): Οι 4 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου δημιουργούν έναν όμιλο, μεταφέροντας τους βαθμούς από την Α’ φάση μόνο από τα μεταξύ τους παιχνίδια. Ακολούθως οι ομάδες του 1ου και του 2ου ομίλου συναντιούνται σε δύο γύρους (8 αγωνιστικές). Δεν αγωνίζονται ξανά όσοι βρισκόντουσαν στον ίδιο όμιλο στην Α’ φάση.
Πλέι άουτ (9-14): Οι 3 τελευταίες ομάδες κάθε ομίλου δημιουργούν έναν όμιλο, μεταφέροντας τους βαθμούς από την Α’ φάση μόνο από τα μεταξύ τους παιχνίδια. Ακολούθως οι ομάδες του 1ου και του 2ου ομίλου συναντιούνται σε δύο γύρους (6 αγωνιστικές). Μετά το πέρας της Β’ φάσης οι 2 τελευταίες ομάδες της βαθμολογίας υποβιβάζονται στην Α2 ανδρών.

Γ’ φάση: Οι 2 πρώτοι της βαθμολογίας μετά το πέρας της Β’ φάσης των πλέι οφ αγωνίζονται στον τελικό, με τον τίτλο να κρίνεται στις 3 νίκες.

Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα της Handball Premier:

1η αγωνιστική:

Δούκας – Διομήδης Άργους
Χάντμπολ Κλάμπ Σαλαμίνα – Άρης Νίκαιας
ΑΕΚ – Ολυμπιακός Ξυνή
Ρεπό: Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας

2η αγωνιστική:

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας – Δούκας
Διομήδης Άργους – Χάντμπολ Κλάμπ Σαλαμίνα
Άρης Νίκαιας – ΑΕΚ
Ρεπό: Ολυμπιακός Ξυνή

3η αγωνιστική:

Χάντμπολ Κλάμπ Σαλαμίνα – Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
ΑΕΚ – Διομήδης Άργους
Ολυμπιακός Ξυνή – Άρης Νίκαιας
Ρεπό: Δούκας

4η αγωνιστική

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας – ΑΕΚ
Δούκας – Χάντμπολ Κλάμπ Σαλαμίνα
Διομήδης Άργους – Ολυμπιακός Ξυνή
Ρεπό: Άρης Νίκαιας

5η αγωνιστική

Ολυμπιακός Ξυνή – Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
ΑΕΚ – Δούκα
Άρης Νίκαιας – Διομήδης Άργους
Ρεπό: Χάντμπολ Κλάμπ Σαλαμίνα

6η Αγωνιστική

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας – Άρης Νίκαιας
Δούκας – Ολυμπιακός Ξυνή
Χάντμπολ Κλάμπ Σαλαμίνα – ΑΕΚ
Ρεπό: Διομήδης Άργους

7η αγωνιστική

Διομήδης Άργους – Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας
Άρης Νίκαιας – Δούκας
Ολυμπιακός Ξυνή – Χάντμπολ Κλάμπ Σαλαμίνα
Ρεπό: ΑΕΚ

Advertisement