17.7
13:14

Προκρίθηκαν στα μπαράζ οι Παίδες!

Με 34-28 επικράτησε του Κορωπίου η ομάδα Παίδων του τμήματος χάντμπολ της ΑΕΚ και προκρίθηκε στα μπαράζ πρόκρισης στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος. Οι “κιτρινόμαυροι” ήθελαν μόνο τη νίκη την οποία και κατέκτησαν έστω και στα τελευταία λεπτά.

Η ΑΕΚ πλέον καλείται να αντιμετωπίσει τον Διομήδη Άργους, με τη νικήτρια ομάδα να λαμβάνει το εισιτήριο για το Final 8 που θα διεξαχθεί στη Θεσσαλονίκη (02-05/08).

Στο αγωνιστικό κομμάτι, μετά τα πρώτα λεπτά η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμούς και προηγήθηκε με 6-3 και 8-6. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και διατηρήθηκαν έως το φινάλε του ημιχρόνου κοντά στο σκορ, με το 15-13 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κορωπίου πέρασε μπροστά με 20-18, εκμεταλλευόμενη λάθη της άμυνας της ΑΕΚ, και χαμένες μπάλες στην επίθεση. Με ψυχραιμία και σωστό κοουτσάρισμα από τον πάγκο από τον Σπύρο Μπαλωμένο, οι “κιτρινόμαυροι” πέρασαν μπροστά (22-21), ενώ το παιχνίδι έλαβε το χαρακτήρα του ντέρμπι. Όμως, στα τελευταία 5′, οι παίκτες του “Δικεφάλου” πάτησαν… γκάζι και με σερί 7-2 έφτασαν στη νίκη με 34-28 και πήραν την πρόκριση για τα μπαράζ.

ΑΕΚ – ΑΣ Κορωπίου ΓΣ Παπασιδέρης 34-28
Τα πεντάλεπτα
: 2-2, 6-3, 8-6, 10-9, 13-12, 15-13 (ημ.), 16-17, 18-20, 22-21, 24-24, 27-26, 34-28.
ΑΕΚ (Μπαλωμένος): Βασιλακάκης, Παπαδάτος, Πολυχρόνης 3, Έγκαρχος, Βαρδαξόπουλος 12, Πολυζωγόπουλος 6, Κοτζιάς, Τραχίλης Πούλιας 4, Ματσίρος 3, Χατζηπαυλής 2, Σακελλαρίου, Καρδαμπίκης, Βασιλείου 4.
ΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ ΓΣ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ (Janca): Ζιώγας, Λάμπρου, Γιαννακούρας 2, Κωνσταντινίδης, Janca 2, Μπαλτάς 6, Παπακωνσταντίνου 3, Μαντζούκας, Παγώνας 2, Λίτσης, Προφής 11, Μπούμπης, Κυριακού, Δαμίγος 2.