12.7
22:00

Τρένο η ΑΕΚΑΡΑ με νέο διπλό!

Η ομαδάρα του Καρέρα κέρδισε τον Παναθηναϊκό στην έδρα του (1-2) και περιμένει το στραβοπάτημα του ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη για να τον υποδεχτεί… θερμά στο ΟΑΚΑ στον… «τελικό» της επόμενης Τετάρτης

Αρκετά μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο στο Ολυμπιακό στάδιο με την ΑΕΚ να παίρνει νωρίς το προβάδισμα, να έχει ένα κακό διάστημα στη συνέχεια με προβλήματα αμυντικά αλλά να επιστρέφει λίγο πριν την ανάπαυλα και να πηγαίνει εν τέλει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Οι πράσινοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα όταν μετά από σέντρα από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Θεοχάρη όπου είχε έναν σουτ λίγο έξω από την εστία του Μπάρκα. Η ΑΕΚ στην πρώτη της επέλαση στα καρέ του ΠΑΟ και μετά από στημένη μπάλα βρήκε δίχτυα. Ο Μάνταλος εκτέλεσε το κόρνερ δεν βρήκε κάποιον παίκτη, ο Λόπες πρόλαβε την μπάλα άλλαξε παιχνίδι σημαδεύοντας τον Μάνταλο αυτός κατέβασε έβγαλε την εξαιρετική σέντρα με το αριστερό βρίσκοντας τον Τσιγκρίνσκι που πήδηξε μόνος του, πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Στον Παναθηναϊκο ανέβασαν ρυθμούς μετά το γκολ της ΑΕΚ. Στο 15’ είχε καλή προσπάθεια με τον Καμπετσή καθώς μετά από κάθετη πάσα, ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Τριφυλλιού έκανε το πλασέ αλλά ο Μπάρκας έδιωξε με το πόδι σε κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει το ματς. Συγκεκριμένα ο Κουρμπέλης με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι νικά τον Μπάρκα και κάνει σε εκείνο το σημείο το 1-1. Μάλιστα στο ημίωρο οι «πράσινοι» χάνουν μεγάλη στιγμή για το 2-1, σε ένα σημείο που η ΑΕΚ αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στο κέντρο αλλά και δεξιά της άμυνας της. Ο Μπουζούκης με κάθετη πάσα βρήκε στον κενό χώρο τον Καμπετσή, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Μπάρκα, έκανε το πλασέ αλλά ο γκολκίπερ της ΑΕΚ και πάλι με το πόδι έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ προσπάθησε και ισορρόπησε το ματς ενώ λίγο πριν οι δύο ομάδες κατευθυνθούν για τα αποδυτήρια και το διάλειμμα του ημιχρόνου, σε ανυποψίαστη στιγμή το πρέσθνγκ της Ένωσης ψηλά απέδωσε καρπούς καθώς ο Ολιβέιρα έκλεψε τη μπάλα από τον Κολοβέτσιο, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για φάουλ (τράβηγμα στη φανέλα), ο Πορτογάλος μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 2-1. Φυσικά το γκολ μέτρησε κανονικά και μετά τη χρήση του VAR και οι δύο ομάδες άκουσαν μετά από λίγο το σφύριγμα του διαιτητή για την ανάπαυλα.

ΑΡΓΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΩΣΕΙ, ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΤΕΛΙΚΟ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και για τις δύο ομάδες. Μάλιστα ο Παναθηναϊκός είχε την πρώτη καλή στιγμή όταν ο Μακέντα έδωσε στον Μπουζούκη μέσα στην περιοχή, αυτός από δύσκολη θέση έκανε το σουτ και ο Μπάρκας έδιωξε σε κόρνερ. Η ΑΕΚ βγήκε μπροστά μετά από ωραία κάθετη πάσα προς τον Ολιβέιρα όμως ο Διούδης βγήκε και απομάκρυνε τη μπάλα. Στο 59’ ωραία πάσα προς τον Λιβάγια, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά έψαξε την πάσα προς τον Μάνταλο αλλά ο Κουρμπέλης ήρθε και έκοψε τη μπάλα την τελευταία στιγμή.

Η Ένωση είχε μάλιστα μία καλή προσπάθεια στο 76’ όταν ο Κρίστιτσιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, και ο Μάνταλος εντός περιοχής πήρε τη γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Διούδης δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει τη μπάλα. Λίγα λεπτά αργότερα ο Σιμάνσκι χάνει μεγάλη ευκαιρία για να «κλειδώσει» το διπλό. Ο Μάνταλος έδωσε στον Λιβάγια και αυτός με έξυπνη πάσα στον Σιμάνσκι αλλά το σουτ του τελευταίου βγήκε αουτ.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και μάλιστα προσπάθησε να τελειώσει οριστικά το ματς όταν στο 86’ ο Παουλίνιο βγήκε από τα δεξιά, και έβγαλε την έξυπνη σέντρα. Ο Σιμάνσκι προσπάθησε με το στήθος να σπάσει την μπάλα πιο αριστερά στον Μάνταλο, όμως δεν ήταν καλή κίνηση καθώς ο αρχηγός της ΑΕΚ δεν ακολούθησε. Στις καθυστερήσεις ο Βέρντε δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, παίρνει την κάθετη από τον Αραούχο, αλλά ο Διούδης απομακρύνει σε κόρνερ στο τετ α τετ με τον Ιταλό. Στο 93’ ο δικέφαλος κερδίζει πέναλτι σε φάουλ του Κουρμπέλη στον Αραούχο! Ο Βέρντε πήγε για την εκτέλεση, έκανε το 1-3 και η Ένωση έφυγε με ένα μεγάλο διπλό από το ΟΑΚΑ!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Θεοχάρης, Ζαγαρίτης, Μπουζούκης (88’ Κολοβός), Ανουάρ (65’ Χατζηγιοβάνης), Αλεξανδρόπουλος (46’ Σερπέζης), Μακέντα, Καμπετσής (46’ Περέα).