12.7
23:28

Σώζεται η Σαμπντόρια, βαθμός ελπίδας για Λέτσε

Η Σαμπντόρια πέρασε από την έδρα της Ουντινέζε (1-3) και έβαλε βάσεις παραμονής, ενώ η Λέτσε πήρε λευκή ισοπαλία στην Σαρδηνία από την Κάλιαρι και είναι στο -1 από τη σωτηρία.

Η Ουντινέζε προηγήθηκε με τη σουτάρα του on-fire, Κέβιν Λαζάνια, όμως η Σαμπντόρια απάντησε με το βολέ του Κουαλιαρέλα για να βγει το πρώτο μέρος με 1-1. Στο 84′ με καταπληκτικό ανάποδο ψαλίδι ο Μπονατσόλι έγραψε το 1-2 και αφού στη συνέχεια ακυρώθηκε γκολ των γηπεδούχων για χέρι, στις καθυστερήσεις με όμορφο curler ο Γκαμπιαντί διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Νωρίτερα η Τζένοα νίκησε 2-0 την SPAL, κάτι το οποίο σήμαινε ότι η Λέτσε μόνο με νίκη στην Σαρδηνία επί της Κάλιαρι θα έβγαινε από τη ζώνη του υποβιβασμού. αυτό δεν έγινε, όμως το 0-0 έδωσε στην ομάδα του Φάμπιο Λιβεράνι έναν σημαντικό βαθμό στη δύσκολη μάχη που δίνει για να παραμείνει στην Serie A.

Η Πάρμα φάνηκε ότι είχε φύγει ήδη για διακοπές, όμως στο τέλος πήρε έναν βαθμό από το ματς με την Μπολόνια, η οποία μέχρι το 93′ ήταν μπροστά στο σκορ με 0-2. Μόλις στο 3′ με κεφαλιά του Ντανίλο έκανε το 0-1 η ομάδα του Μιχαΐλοβιτς και στο 16′ με τεχνικό – ζυγισμένο σουτ με το αριστερό ο Ρομπέρτο Σοριάνο ανέβασε τον δείκτη του σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ολα έμοιαζαν τελειωμένα στις καθυστερήσεις, όμως στο 93′ ο Κούρτιτς με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ μείωσε σε 1-2 και στο 95′ η μπάλα πέρασε από όλο τον κόσμο από την μπαλιά του Γκαλιόλο και ο Ινγκλέζε είχε εύκολη δουλειά από κοντά για το τελικό 2-2.