08.7
23:31

Άλλο αέρα η ΑΕΚ – Κλειδώνει τη 2η θέση

Μία ακόμα νίκη στα play off έκανε η ΑΕΚ επί του ΟΦΗ (2-) στην προσπάθεια της να τερματίσει στη 2η θέση που οδηγεί στα προκριματικά του Τσαμπιονς Λιγκ – Πολλές χαμένες ευκαιρίες για μεγάλο σκορ – Ολιβέιρα και Σβάρνας τα γκολ

Σβηστά η ΑΕΚ κλείδωσε το ματς από το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, με τον Καρέρα να ακολουθεί την συνταγή των τελευταίων παιχνιδιών και το 4-3-3 να κάνει πάλι την εμφάνιση του.

Ο δικέφαλος είχε την κατοχή και τα ηνία του αγώνα και μάλιστα στο 13ο λεπτό η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του ΟΦΗ όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Οικονόμου ο Λιβάγια κατέβασε, πλάσαρε και σκόραρε όμως η φάση θεωρείται ως μη γενόμενη, καθώς ο Κροάτης ήταν σε θέση οφσάιντ. Λίγα λεπτά αργότερα ο Ολιβέιρα βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ, ύστερα από εξαιρετική βαθιά μπαλιά του Παουλίνιο και κρέμασε υπέροχα τον Γουάλι για το 1-0.

Η ΑΕΚ είχε καλή εικόνα στο παιχνίδι, όμως ο ΟΦΗ προσπάθησε να απαντήσει στο 38’ με τον Ναμπί να εκτελεί κόρνερ και τον Περδίκη να παίρνει την κεφαλιά που πέρασε πάνω από την εστία του Μπάρκα. Στην εκπνοή του ημιχρόνου η Ένωση ο Λιβάγια εκτέλεσε το φάουλ, ο Σβάρνας μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

ΕΧΑΣΕ ΤΑ ΑΧΑΣΤΑ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ίδιος ενώ η Ένωση πίεσε για να διευρύνει το σκορ. Μάλιστα στο 55’ μετά από ωραία κάθετη του Μάνταλου ο Ολιβέιρα βιάστηκε να κρεμάσει τον Γουάλι και δεν έκανε καλό σουτ, με τον Ισπανό να μπλοκάρει εύκολα. Λίγο αργότερα ο ΟΦΗ είχε καλή στιγμή καθώς μετά από μακρινό σουτ του Σακόρ ο Μπάρκας δεν μπλόκαρε, με την μπάλα να πηγαίνει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη φάση η ΑΕΚ βρέθηκε πολύ κοντά στο 3-0. Ο Βέρντε έβγαλε τον Αραούχο τετ α τετ με τον Γουάλι, αλλά ο Αργεντινός δεν κατάφερε να νικήσει τον Ισπανό τερματοφύλακα, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ βγήκε ξανά μπροστά με τον Φιγκεϊρέδο να στρώνει στον Μπράουν, αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε ψηλά άουτ. Η ΑΕΚ βγήκε και πάλι στα καρέ των Κρητικών με τον Βέρντε να βρίσκει με όμορφη κάθετη στον Παουλίνιο, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Γουάλι απέκρουσε την μπάλα. Στο 77’ και πάλι ο Παουλίνιο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ από πλάγια θέση, αλλά ο Γουάλι αρνήθηκε και πάλι το γκολ στον Πορτογάλο. Ο δικέφαλος συνέχισε να χάνει τα άχαστα στο δεύτερο ημίχρονο ευτυχώς βέβαια χωρίς να της στοιχίσουν καθώς τα προηγούμενα δύο τέρματα είχαν κλειδώσει πλέον τη νίκη. Στο 81’ ο Αραούχο βρήκε υπέροχα τον Βέρντε, αλλά ο Γουάλι είπε “όχι” στον Ιταλό, ενώ στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Σαμπανάτζοβιτς πέρασε άουτ.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Σβάρνας, Οικονόμου, Λόπες, Σιμόες, Μάνταλος (80’ Τσιγκρίνσκι), Κρίστισιτς (80’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (27’ Βέρντε), Λιβάγια (59’ Σιμάνσκι), Ολιβέιρα (59’ Αραούχο).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Μπράουν, Βαφέας, Γιαννούλης, Περδίκης (46’ Νάστος), Μπολάκης, Σακόρ, Βίκτορ, Στάικος (46’ Μεγιάδο), Ναμπί (59’ Βαζ), Μάνος (46’ Φιγκεϊρέδο).

ΚΑΡΤΕΣ

Κίτρινες: 23’ Περδίκης, 43’ Στάικος, 49’ Οικονόμου, 57’ Μάνταλος, 85΄ Τσιγκρίνσκι